Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru

Pokud jste dostali chuť ozdobit si letos stromek trochu netradičně a možná zapojit do výroby vánočních ozdob děti a celou rodinu, zkuste se podívat na zajímavé tipy na ručně dělané ozdoby. Zkusíme vám popsat i detailní postupy na jejich výrobu. Není totiž nad společně strávený čas s rodinou. Tyto zážitky si nikdy už zpětně nekoupíte. Proto si užívejte společné chvíle, dokud je čas. Děti nám rostou před očima a nám zase naopak ubývají síly. Žít se má přítomným okamžikem a nikdy nic neodkládat.

Tip: Vánoční rady a tipy na výzdobu

Papírové koule

Na výrobu papírových koupí potřebujeme hedvábný papír, provázek a stuhu, nůžky. Průměr koule bude ve výsledné velikosti odpovídat délce kratší strany. Archy papíru v počtu asi 10 kusů položíme na sebe. Poskládáme je do harmoniky a šířku skladu dodržujeme ve velikosti 3 cm. Kraje papíru zastřihneme do špičky anebo do kulata. Podle toho bude naše koule ve výsledku více střapatá nebo jemná. Na středu převážeme provázkem, kterým protáhneme stuhu určenou k zavěšení koulí. Potom od sebe opatrně postupně oddělujeme jednotlivé vrstvy papíru a snažíme se je od sebe vždy odtáhnout až ke středovému uzlu. Nejprve uděláme celou jednu stranu koule a pak to samé uděláme i na druhé straně. Naše vánoční koule je připravená na vánoční stromeček a dekoraci.

Papírová hvězda

Budeme potřebovat papír, nůžky a lepidlo. Papír sestřihneme na rovnostranný čtverec a následně jej 2x přehneme do trojúhelníku. V místě, kde se nám papír rozevírá, papír nastřihneme a pak jej rozložíme a připravíme k lepení. Nejprve slepíme prostřední pruhy, pak papír otočíme a slepíme vedlejší pruhy. Otáčení a lepení v tomto postupu při lepení stále opakujeme. Takto nakonec vytvoříme 6 stran pro jednu hvězdu. Nakonec jednotlivé strany hvězdy ve špičce slepíme. Nakonec vždy nejprve 2x slepíme zvlášť 3 strany a pak k nim dolepíme další 3 strany, které si předem slepíme ve špičce.


Vánoční sněhové vločky

Zkuste si pomocí papírových krajkových podložek na zákusky a skládaných papírů vyrobit krásné sněhové vločky. Vyzkoušejte i zmizíkovou techniku, která je vhodná i pro menší děti. Sežeňte si kulatou papírovou krajku pod dorty a zákusky v různých velikostech. Papírová kolečka s krajkou si ale s dětmi můžeme připravit a vystříhat i sami. Použijte čtverečky papírů z kancelářské kostky, ať nemusíte nic složitě měřit, barevné papíry, nůžky, lepidlo v tyčince, modrý inkoust, štětec, trochu vody, zmizík a provázek či stuhu na zavěšení.

Zmizíkování

Čtverečky papíru přebarvěte inkoustem a nechte děti zmizíkovat. Inkoust můžete jemně naředit vodou a získat tak různé odstíny modré barvy. Můžete dělat zmizíkem i velmi jednoduché tvary, které budou sahat až do krajů papíru. Tečky, kolečka nebo křížky zvládnou i t nejmenší děti. Pokud si chcete se zdobením opravdu vyhrát, zmizíkujte až přesně seskládané rohy čtvercového papíru, které budou tvořit sněhové vločky. Můžete zkusit i jiné barvy inkoustu. Zajímavé je třeba zmizíkování do zeleného inkoustu, ze kterého můžete snadno vytvořit papírový stromeček nebo vánočního kapříka. Z červeného si zase udělejte klasickou Vánoční hvězdu.

Inspirace: 13 tipů na vánoční výzdobu

Originální vánoční ozdoby

Vánoční ozdoby nemusíte jen draze kupovat v obchodech. Snadno si je vyrobíte doma z levných a dostupných materiálů. Často to zvládnou i vaše děti. Ozdoby pak můžete použít na vánoční stromeček, do oken i jako dekorace na stěny.

Co je potřeba

 • papír – bílý, barevný
 • lepidlo na papír
 • jehla
 • bavlnka
 • tužka
 • nůžky

Vezměte si čtvrtku papíru, čím pevnější papír, tím lepší. Nastříhejte z ní proužky o délce asi 20 cm a šířce 2 cm. Jednotlivé konce proužku vždy spojte do kroužku a slepte lepidlem. Pak si vezměte barevný papír a vystřihněte si z něj vánoční motiv, který si zvolíte. Může to být třeba vánoční stromeček nebo hvězda. Každý motiv vystřihněte 2x a slepte jej. Pak si ustřihněte kousek bavlnky. Pomocí bavlnky a jehly doprostřed připraveného kroužku zavěste vámi slepený motiv. Konec bavlnky pak zauzlujte a můžete hotovou ozdobu zavěsit.

Papírové kulaté ozdoby na vánoční stromeček

Krásné a jednoduché baňky z papíru zvládnou i vaše děti. Tyhle baňky se vám navíc nemohou rozbít.

Co budete potřebovat

 • papíry různých barev
 • nůžky
 • tužka
 • pravítko
 • tenký drátek
 • větší korálky
 • štípací kleště
 • kulaté šperkařské či klasické kleště

Nastříhejte si rovnoměrné pruhy barevných papírů. Čím budou delší, tím větší bude ozdoba. Na větší ozdobu také potřebujete více pruhů. Na jednom konci drátku vytvořte očko a navlečte na něj korálek. Postupně napíchněte na drátek všechny papírové pruhy. Drátek musí být provlečený jejich středem. U vzorovaného papíru musí vzor směřovat směrem dolů. Pak navlékněte na přeskáčku na drátek všechny konce papírových pruhů, až vznikne kulička. Pak navlékněte na drátek zase korálek. Za korálkem vytvořte znovu očko z drátku a zbytek drátku si nakonec ucvakněte.

Vánoční hvězdy – origami

Využijte tradiční japonské umění skládání papíru zvané origami na vánoční dekorace. Zkuste si vyrobit hvězdy, které ozdobí stromeček, okno, sněny i sváteční tabuli. Pečlivě přehýbejte papír podle našeho návodu.

Co budete potřebovat

 • speciální papír na origami nebo hedvábný papír
 • nůžky
 • pravítko

Máme pro vás několik dalších inspirací:

Podívejte se i na další tipy na vánoční dekorace, které si už můžete koupit. Případně podle nich vyrobit své.

https://youtu.be/z1MyrxH7dbk

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *