Vánoční adventní věnec na stůl – Jak vyrobit + Inspirace

Pokud si každý rok dáváte do vaší domácnosti adventní věnec na sůl, naučíme vás, jak si ho můžete vyrobit sami doma. Milovníci dekorací s použitím přírodních materiálů si užijí vůni větviček ze smrků, borovic i jedlí. Chvojí nám vánoční atmosféru vykouzlí nejlépe. Inspirujte se naším návodem na výrobu vlastního věnce.

Klasický adventní věnec na stůl

Co budeme potřebovat:

 • Korpus na věnec z polystyrenu nebo slaměný
 • 4 svíčky
 • 4 bodce na svíčky
 • drátek na cívce
 • malé kleštičky
 • ozdoby a stuhy dle výběru
 • šišky, žaludy, kaštany, ořechy a jiné plody
 • koření, jako badyán, celá skořice či hřebíček
 • sušené ovoce – plátky citronů, pomerančů i jablek
 • chvojí
 • tavicí pistoli a lepidlo

Jak na výrobu věnce:

Podívejme se, jak vyrobit adventní věnec. Nejdříve si nastřiháme chvojí a korpus věnce obalíme větvičkami, které postupně omotáváme slabým drátkem na cívce. Větvičky přikládáme ke korpusu, postupně omotáváme drátek dokola. Je potřeba drát pořádně utahovat, aby se nám větvičky nerozjely. Drátek vždy překryjeme další řadou větviček. Hotový základ na vánoční věnec z chvojí pak začneme zdobit.  

Připevnění svíček

Když máte tento základ věnce hotový, můžete začít zdobit. Svíčky si zakupte i s bodci, které zapíchnete do věnce a na ně pak 4 svíčky připevněte. V bodci je zároveň malý bodák, který zapíchneme do předem připravené dírky v každé svíčce. Celek pak zapíchneme do připraveného věnce. Ke každé svíčce můžete dát mašle vyrobené ze stuhy. Při zdobení se nápadům a fantazii meze nekladou. Ozdoby lze zapíchnout a přilepit podle vašeho vkusu. Někteří lidé mají rádi souměrnost a umísťují svíčky pravidelně, mohou být ale upevněny i nepravidelně. Slaďte pěkně všechny vánoční dekorace.

Vánoční adventní věnec podle vlastní fantazie

Při zdobení se vaší fantazii meze nekladou. Použijte mašličky, sušené ovoce, šípky, jeřabiny, ořechy, kaštany, šišky, malé baňky, jmelí, mech, kůru, peříčka, perníčky a prostě cokoli, co vám připomíná Vánoce, nebo vám zapadá do vašeho prostoru. Věnec dejte jako výzdobu, když chcete prostřít vánoční stůl.

Jutový adventní věnec

Adventní věnec si můžete vyrobit i ze slaměného základu a juty, kterou omotáte věnec. Pak jej ozdobte různými ozdobami a přírodninami dle své fantazie. Pruhy juty stačí kolem základu omotat a přilepit je tavnou pistolí. Můžete nechat věnec jednoduchý, jen se svíčkami, ale vánočně bude věnec vypadat, když na jeho vrchní část ještě přilepíte a naaranžujete kromě svíček i ozdoby. Na věnec opět použijte kovové bodce s podložkami na svíčky. Jde o jistější ochranu proti případnému požáru, ale i tak musíte hořící svíčky vždy hlídat a nenechávat je hořet bez dozoru.

Netradiční adventní věnec 

Pokud nemáte po ruce základ na věnec, můžete pojmout věnec jinak a využít třeba zajímavý tác, prkno, větvičky nebo kus kůry. Na podložku dejte buď aranžovací hmotu a přilepte ji, nebo připevněte svíčky pomocí hřebíků nebo bodců. Zasněženého vzhledu docílíte pomocí sněhu ve spreji. Dají se použít i třpytky, které drží na chvojí pomocí lepidla ve spreji. Nalepit můžete i ozdoby. Vyrobit si můžete i adventní věnec na dveře.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *