Pěstování papriky od A do Z

Když si vypěstujete vlastní sazenice paprik ze semínek, bude to mít hned několik výhod. Vypěstujete si přesně tu odrůdu, kterou chcete a nezaměníte ji při koupení sazenic za jinou. Vlastnoručně doma vypěstované rostlinky jsou mnohem silnější a odolnější proti případným výkyvům počasí, chorobám i škůdcům.

Nákup osiva

Semínka paprik nakupujte u prověřených prodejců ve specializovaných kamenných prodejnách a eshopech. Výběr semen je důležitý pro úspěšnost pěstování rajčat i paprik a dalších plodin. Spoléhejte jen na prověřené značky a tradiční pěstitele, abyste měli kvalitní osivo. Věnujte pozornost stáří osiva. Rok najdete na obalu, stejně jako název a adresu firmy, druh a odrůdu rostliny, počet semen nebo jejich váhu. Semena nenakupujte do zásoby na další rok, protože klesá jejich klíčivost.

Jak naklíčit semínka

Klíčení urychlíte, když osivo namočíte na 1 den před výsevem do vlažné vody. Semínka můžete nechat předklíčit i na buničině nebo vatě. Stačí ji jen položit na dno nádoby, dostatečně je navlhčit odstátou a převařenou nebo dešťovou vodou a semínka na ní rozložit. Nádobku překryjte fólií a dejte ji na teplé místo. Papriky obsahují víc vitaminu C než třeba citron, proto se jejich pěstování vyplatí. Zkuste se s námi pustit i do sázení česneku a pěstování okurek.

Kdy zasít semínka a jak je naklíčit

V únoru je ideální čas zasít semínka paprik a začít si z nich pěstovat vlastní sazeničky. Naklíčením semínek se dá pěstování urychlit. K výsevu potřebujete lehký substrát smíchaný s hrubším pískem. Semínka na něj v rozestupech rozmístěte a zasypte maximálně 1 centimetr vysokou vrstvou substrátu. Udržujte je pak při teplotě okolo 28 °C, aby mohla dostatečně růst. Teplota nesmí klesnout pod 22 °C.

Paprikám dopřejte dostatek světla

Aby semínka vyklíčila a rostlinky dobře rostly a prospívaly, měli byste jim zajistit kromě zmiňované teploty i dostatek světla. Vhodný je okenní parapet orientovaný na jih nebo východ. Záclonu odhrňte a žaluzie či rolety vytáhněte, ať mají semínka při klíčení dostatek slunečních paprsků. Substrát i buničitou vatu udržujte neustále vlhké. Rostliny, které plesniví nebo jsou slabé, raději ihned vyřaďte.

Přesazování sazenic

Substrát je důležité zbavit všech zárodků plísní a hub. Sterilizujte ho proto před použitím. Důkladně ho propařte na plechu v troubě. Pokud je klíček dlouhý 15 až 20 cm a na konci se objeví dva pravé a dobře vyvinuté lístky, přepíchejte sazeničky pomocí sázecího kolíku nebo dlouhé pinzety, do samostatných nádob. Ideální jsou sadbovače nebo kelímky od jogurtů, důkladně vymyté horkou vodou. Na dně jim vytvořte otvory, aby mohla přebytečná voda ze zálivky odtéct a substrát se nepřemokřoval. Sazeničky by totiž začaly hnít a nakonec by kompletně uhynuly.

Jak se starat o rostliny

Čím více tepla a světla sazeničkám dopřejete, tím lépe prospívají. Každý týden je při zálivce přihnojte hnojivem podporujícím růst. Na záhon či do skleníku vzrostlé rostliny přesazujte až koncem května, po zmrzlých, kdy jim už nehrozí přízemní mrazíky. Sázení rajčat a paprik neuspěchejte. Nemají rády průvan i výkyvy vláhy. Špatně snáší střídání teplých a studených období i větší výkyvy teplot mezi dnem a nocí. Ideální je skleník či fóliovník. Jednotlivé papriky lze chránit i fóliovými kryty.

Pěstování paprik venku, ve skleníku i v květináči na balkoně

Venku lze pěstovat jen méně choulostivé odrůdy, nejlépe papriky s tenkou dužninou a pouze v teplých oblastech na slunných a chráněných polohách. Některé odrůdy papriky roční můžeme pěstovat i v nádobách na balkonech či terasách. Sem se hodí odrůda Amy se smetanově bílými plody nebo Hamík s oranžovými plody. Prostor by neměl být orientovaný na sever. Pro svůj růst papriky potřebují vyšší a dostatečně hluboké nádoby o průměru minimálně 25 cm a více.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *