Odrůdy brambor – Jaké jsou a k čemu je použít?

Výsadba brambor probíhá od konce března do poloviny května. Existuje velká spousta tuzemských i zahraničních odrůd. Liší se podmínkami pěstování, svými vlastnostmi, varným typem i konečnou velikostí hlíz. Jak vybírat vhodnou odrůdu brambor?

Vybírejte ověřené certifikované sadbové brambory označené štítkem. Obsahuje název podniku a při balení nad 10 kg úřední hlavičku Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Tip: Výsadba jahod – kdy a jak sázet jahodník?

Velmi rané odrůdy brambor

Velmi rané odrůdy brambor mají kratší vegetační dobu, asi 90 až 100 dnů. Hlízy rychle rostou. Hodí se k jarní výsadbě a brzké konzumaci. Jsou určeny k přímé spotřebě a nehodí se ke skladování.

·         Odrůda Astoria

Odrůda brambor Astoria má velké a pravidelné hlízy. Jde o varný typ BA. Hlízy mají po uvaření pevnou konzistenci, jsou vhodné jako příloha a na přípravu hranolek.

·         Odrůda Colette

Odrůda brambor Colette má dlouhé hlízy, které se dají skladovat na zimu. Jde o varný typ BA. Jsou zdravé, odolné, mají hladkou slupku a nečernají.

·         Odrůda Impala

Odrůda brambor Impala má pravidelné hlízy světlé barvy, kypré a pevné. Jde o varný typ B. Jsou odolné vůči mechanickému poškození, ale méně odolné vůči virům.

·         Odrůda Monika

Odrůda brambor Monika má po uvaření pevnou konzistenci a netmavne. Jde varný typ B. Je určena pro velmi rané sklizně.

·         Odrůda Rosara

Odrůda brambor Rosara má červenou slupku a žlutou, chutnou dužinu. Jde o varný typ BA. Pozdě klíčí, je vhodná ke skladování a vydrží až do dubna.

Rané odrůdy brambor

Rané odrůdy brambor mají vegetační dobu 100 až 110 dní, tenkou slupku, která se snadno loupe a hodí l letní konzumaci. Jsou zdravější než pozdní hlízy, obsahují méně škrobu, více vody a bílkovin.

·         Odrůda Adéla

Odrůda brambor Adéla byla vyšlechtěna u nás na naše podmínky pěstování a dobře se jí u nás daří. Je odolná a má vysoký výnos. Jde o varný typ B. Hlízy mají hladkou, žlutou slupku a žlutou dužinu.

·         Odrůda Dali

Odrůda brambor Dali má velké oválné hlízy. Po uvaření jsou pevné, jemné a chutné. Jde o varný typ BA. Dá se skladovat 4 až 6 měsíců.

·         Odrůda Gala

Odrůda brambor Gala patří mezi odrůdy, kterým se u nás daří. Jde o varný typ B. Hlízy mají vysokou kvalitu, nízkou kazivost a jsou vhodné ke skladování.

·         Keřkovské rohlíčky

Odrůda brambor Keřkovské rohlíčky je výborná do bramborových salátů. Jde o varný typ A-A/B. Brambory mají žlutou barvu, jsou odolné proti strupovitosti, mechanickému poškození i rakovině brambor.

·         Odrůda Marabel

Odrůda brambor Marabel je odolná a hodí se k loupání. Jde o varný typ B. Brambory mají pevnou strukturu, snadno se omývají, dužina je tmavší a po uvaření už netmavne.

Polorané odrůdy brambor

Polorané odrůdy brambor se hodí k dlouhodobému uskladnění na podzim nebo zimu, ne jen na přímou konzumaci. Jejich vegetační doba je 110 až 120 dní.

·         Odrůda Agria

Odrůda brambor Agria je přílohová brambora vhodná běžný konzum, na hranolky i chipsy. Jde o varný typ B.

·         Odrůda Antonie

Odrůda brambor Antonie vyžaduje i vysoce kvalitní půdu, dostatek živin a závlahu. Jde o varný typ A a salátový typ brambor. Má odolné hlízy s hladkou slupkou a pevnou žlutou dužinu.

·         Odrůda Bernina

Odrůda brambor Bernina je salátová i přílohová odrůda výborné kvality a chutě, má pevnou konzistenci a je vhodná na loupání. Jde o varný typ A.

·         Odrůda Laura

Odrůda brambor Laura má červenou slupku. Jde o varný typ B. Hlízy brambor jsou středně velké a oválné. Jsou vhodné i na smažení.

·         Odrůda Red Anna

Odrůda brambor Red Anna má červenou slupku a snadno se loupe. Jde o varný typ B/A. Vyžaduje kvalitní půdu a dobře vstřebává listová hnojiva. Má vysoký výnos, je odolná vůči mechanickému poškození, háďátku, plísni i rakovině brambor.

Polopozdní a pozdní odrůdy brambor

Polopozdní a pozdní odrůdy brambor mají vegetační dobu nad 120 dní. Sklízejí se až v polovině září a jsou spíše určeny pro pěstování ve větším množství.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *