Jak vyčistit skvrny od oleje z různých povrchů

Potřebujete odstranit olejové skvrny z různých povrchů, jako jsou oděvy, plast, dlažba, beton nebo dřevo? Podívejte se a námi na to, jak odstranit mastnotu, jako je stolní olej, motorový olej i skvrny od olejových barev.  

Jak vyčistit z oděvů či koberce čerstvé skvrny od oleje

Na čištění čerstvých mastných skvrn z oděvů či koberce použijte žehličku, savý papír a rozemletou bílou křídu, bílou hlinku nebo magnezium. Skvrnu podložte savým papírem a posypte ji. Horní vrstvu překryjte savým papírem, přežehlete horkou žehličkou a opakujte dle potřeby. Oděv vyperte v běžném pracím prostředku.

Jak čistit benzínem nebo mýdlem starší olejové skvrny

Starší skvrny od oleje vyčistíte žlučovým mýdlem, skvrnu promněte a pěnu setřete vlhkou utěrkou. Postup opakujte, properte vodou a vyperte v pračce. Odolné starší skvrny od oleje či vazelíny odstraňte technickým benzínem, benzenem či trichloretylenem. Zabere i Čikuli čistič skvrn, Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny tuk a olej nebo na skvrny oleje, maziva, vosk a dehet. Po vyčištění oděv vyperte.

Jak odstranit skvrny od motorového oleje

Oděvy od motorového oleje nenamáčejte do studené vody, jinak se skvrny zvětší a nepůjdou odstranit. Na montérky a pracovní oděvy se skvrnami od motorového oleje použijte vlhký savý hadřík postříkaný průmyslovým odmašťovačem. Kromě výše uvedených čističů zabere i čistič Finclub Codi Energic univerzální odmašťovač.

Než začnete s čištěním

Na méně viditelném místě oděvu prověřte barevnou stálost textilie, aby nedošlo k odbarvení látky. Hadrem skvrny potřete a nechejte přípravek 5 minut působit. Pak oděvy vyperte v pračce na 60 °C s pracím práškem a přidejte odstraňovač skvrn. Doporučujeme například Monteráček na mastnou špínu. Pokud se dá tkanina prát pouze na 30 nebo 40 °C, přidejte trochu Jaru na nádobí.

Jak na odstranění skvrn od olejových barev

Olejové barvy seškrábněte špachtlí, fleky polijte stolním olejem, promněte v ruce a nechejte 10 minut působit. Na skvrnu naneste terpentýn nebo jiné rozpouštědlo. Látku properte pod teplou vodou, vyperte v ruce se žlučovým mýdlem a vyperte v pračce. Vyzkoušet můžete i přípravky Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny lepidlo, žvýkačka nebo na skvrny inkoust, kuličková pera, zvýrazňovače a lepidla.

Jak vyčistit skvrny od oleje z betonu i zámkové dlažby

Odsajte olej z betonu či zámkové dlažby suchým hadrem. Na malé skvrny dejte Jar či Pur. Okolí větších mastných fleků navlhčete a posypte absorpčním materiálem v podobě steliva pro kočky, jedlé sody či pilin navlhčených ředidlem či acetonem. Zakryjte fólií, po stranách přilepte nebo zatižte a nechejte 24 hodin působit. Fólii odstraňte a po zaschnutí zameťte nebo vysajte. Zabere i čistič brzd, Motip Odstraňovač olejových skvrn a Aktiv čištění zámkové dlažby od oleje. Na vysokotlaké čištění zkuste Kärcher aktivní alkalický čistič RM 55 ASF koncentrát.

Jak odstranit skvrny od oleje ze dřeva

Vyzkoušejte savý papír a žehličku nebo přípravek na nádobí. Jako absorpční materiál můžete použít jedlou sodu nebo piliny a postupujte jako u betonu. Vyzkoušet můžete Čikuli čistič skvrn, Dr. Beckmann Ďáblík na skvrny tuk a olej nebo na skvrny oleje, maziva, vosk a dehet, Savo mýdlový čistič dřevo a laminát nebo Pulirapid Legno čisticí prostředek na dřevěné podlahy.

Jak na odstranění skvrn ze zdi

Vyzkoušejte vygumovat mastné fleky ze zdi střídkou ze staršího chleba nebo dejte do rozprašovače 1 díl octa a 1 díl vody, nastříkejte skvrnu a po 10 minutách opatrně setřete mokrým hadrem. Zaberou i 2 lžíce jedlé sody rozpuštěné v 250 ml teplé vody. Opět nechejte působit minimálně 10 minut. Použít můžete i Savo.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *