Ocet v domácnosti a jeho využití

Ocet je univerzální čistidlo, dezinfekční prostředek i léčivá látka. Je levný, snadno dostupný, ekologický a šetrný k přírodě. Hodí se k ochucení pokrmů, při úklidu, praní prádla, odstranění zápachu, mastnoty, k desinfekci ploch, odstranění zápachu, likvidaci škůdců i péči o naše tělo.

Ocet jako úklidový prostředek

Využijte účinky octa k úklidu, odstranění zápachu, mastnoty a desinfekci ploch. Postačí vám k tomu roztok klasického octa s vodou s výluhem z citrónových slupek. Vyčistěte povrchy a omyjte.

Ocet zvládne dezinfekci domácnosti

Všechny ošetřované povrchy ocet uklízí a dezinfikuje. Využijte to při úklidu podlah, koupelen i kuchyně. Přidejte ocet do vody při mytí podlahy, dlažby a kachlíků v koupelně i kuchyňské linky.

Ocet na leštění oken i čištění monitorů

Ocet usnadní i mytí a leštění oken. Přidejte ocet do kbelíku s vodou a okna umyjte. Použijte ho i k odstranění prachu z monitoru, zrcadla, klávesnice a elektronických přístrojů vypojených z elektřiny.

Ocet s olejem na leštění nábytku

Na ošetření dřevěného nábytku použijte jako speciální čistidlo. Do půl litru vody, dejte půl šálku jablečného octa a přidejte 2 lžíce olivového oleje. Nábytek pak otřete a vyleštěte do sucha.

Ocet na čištění sedaček i koberců

Dejte ocet do rozprašovače, na navlhčený povrch dejte sůl a směs vám snadno odstraní špínu na koberci, sedací soupravě i jiném bytovém a domácím textilu.

Dejte ocet do rozprašovače

Špinavé mastnoty zbavíte digestoř, žaluzie a nablýskáte i nerezové povrchy. Octový roztok v rozprašovači naneste ocet na nerezový sporák a dřez, vyčistěte a vyleštěte suchým hadříkem. Na likvidaci velmi odolných nečistot přidejte na povrch jedlou sodu.

Ocet a sůl na WC

Ocet s jedlou sodou vyčistí i zašlou toaletu. Nejprve mísu potřete pastou z jedlé sody a pak postříkejte octem z rozprašovače. Do záchodu nalijte litr octa a nechte přes noc působit.

Ocet na likvidaci plísní

Ocet slouží k likvidaci plísní, třeba na závěsu ve sprchovém koutu a v rozích koupelny. Vinný bílý ocet zřeďte v poměru 1:1, dejte do rozprašovače a aplikujte. Na masivní plísně volte neředěný ocet.

Ocet na nepříjemné pachy z lednice i odpadu

Odstraňovač zápachu získáte smícháním klasického či jablečného octa na půl s vodou. Postříkejte povrchy i vzduch v místnosti. Dejte ocet na kousek vaty na talířek na kuchyňskou linku nebo do lednice a pohltí pachy. Přidat můžete pár kapek éterického oleje. Zápach z odpadů odstraní půl šálku jedlé sody se šálkem octa. Až směs přestane pěnit, propláchněte odpad horkou vodou.

Ocet na vodní kámen

Zanesenou rychlovarnou konvici či kávovar naplňte octem a nechte jej v ní vyvařit. Ocet použijte i na vodovodní baterie, kohoutky, dřezy, umyvadla, vany, obklady i dlažbu, všude, kde je vodní kámen. Octová voda se dá použít i na čištění žehličky.

Ocet na odstranění dálniční známky i etiket

Zbytky dálniční známky, cenovky a staré etikety odstraníte octem. Ředěný ocet použijte na čištění palubní desky v autě i volantu. Nastříkáte na sklo směs octa a vody v poměru 3:1 proti námraze.

Ocet na kožní neduhy i zápach nohou

Při kožních problémech jako jsou plísně, bradavice a kvasinkové infekce zkuste koupele nebo obklady s jablečným octem naředěným s vodou. V boji se zápachem nohou vám pomůže lázeň připravená z jablečného octa, jedlé sody a vody.

Ocet na akné, štípance i popáleniny

Směs v poměru 4 díly vody a 1 díl octa naneste  vatový tampónem na obličej, nechte 10 minut působit a opláchněte. Obklad s obsahem octa pomáhá i na popáleniny i štípance od hmyzu.

Ocet na pálení žáhy i hubnutí

Proti pálení žáhy vypijte 1 lžíci octa zředěnou s klasickým čajem nebo vodou. Pro lepší zažívání a snazší hubnutí se doporučuje každý den pít sklenici vody se lžící jablečného octa.

Ocet na desinfikované a čisté prádlo

Ocet slouží pro čištění odolných skvrn, vydesinfikuje prádlo, odstraní z něj pach potu a nahradí aviváž. Skvrny předperte s octem a solí, pak ocet přidejte do pračky na máchání a oblečení vyperte. Ocet použitý místo aviváže zanechá prádlo měkké, bez zápachu a pračku vyčistí od vodního kamene.

úklid bytu

Díky octu budou spotřebiče jako nové

Přidejte ocet do prázdné pračky místo pracího prášku a zvolte delší program s co nejvyšší teplotou. Ocet vyčistí vnitřní prostory od špíny a vodního kamene. Stejně použijte ocet i při čištění myčky nádobí. Troubu zbavíte mastnoty a zaschlé špíny kombinací octa a jedlé sody. Do mikrovlnné trouby dejte hrnek octa s vodou a zapněte na 3 minuty. Mastnota povolí a půjde lépe odstranit.

Ocet proti škůdcům

Ocet si poradí i s nechtěným hmyzem. Mravence z domu vypudíte, pokud jim cestičky potřete trochou octa. Na vosy vyrobte past s návnadou z octa s cukrem. Na potravinové moly nastražte misky nebo lahvičky s jablečným octem do spíže.

Ocet při vaření vajíček

Proti popraskání vajíček během vaření přidejte do vody lžíci octa a vejce nepopraskají.

Ocet na čištění kovů

Lesk vrátí stříbrným předmětům roztok octa a jedlé sody v poměru 5:1. Po pár hodinách působení šperky a příbory opláchněte a osušte. Zrezivělé kovové předměty vložte na pár minut do octa. Za pomocí octa se dá vyčistit i mosaz.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *