Jak vyčistit stříbro, aby bylo zase jako nové

Je známo, že stříbro umí časem zešednout. Ať už jde o stříbrné šperky nebo příbory po babičce, je třeba se postarat o to, abychom stříbrným předmětům znovu dodali lesk. Jak dodat znovu krásný vhled zašlému stříbru? Podívejme se na to.

Nejjistější cestou je profesionální vyčistění pomocí laseru nebo ultrazvuku v klenotnictví nebo ve zlatnictví. Stříbro však svůj lesk za pár týdnů pravděpodobně opět ztratí. Proto je třeba občas vymyslet, jak své stříbro čistit svépomocí doma. Následující rady lze použít pouze na čisté stříbro, neobsahuje jiné příměsi. Pozor si dejte při čištění i na šperky, které současně obsahují nějaké kameny.

Zubní pasta

Nejlepší zkušenost máme asi s klasickou zubní pastou. Na stříbro totiž velmi pozitivně působí fluor. Vezměte starý kartáček na zuby, potřete jej vrstvou pasty a kartáčkem čistěte šperky, jako prstýnky, náušnice, náramky i řetízky. Vyčistíte tak i stříbrné příbory. Zašlost se mechanickým třením odstraní a fluor dodá stříbru ztracený lesk. Podle potřeby můžete tento postup kdykoliv znovu opakovat.

Citron a vinný ocet

Na vyčištění stříbra se dá také použít kyselé prostředí. Můžete si vzít na pomoc rozkrojený citron nebo vinný ocet. Vezmeme si do ruky stříbrný předmět, který chceme vyčistit a třeme je rozkrojeným citronem. Můžeme jej také třít mezi dvěma půlkami citronu. Výsledek uvidíte za pár chvil, někdy vám to zabere několik minut. Pokud chcete použít vinný ocet, nalijte jej na hadřík nebo vatu a stříbro otírejte, dokud nebude krásně zářit.

Kypřící prášek

Na stříbrné šperky a předměty můžete připravit očistnou vodní lázeň. Vezměte si na pomoc kromě jednoho sáčku kypřícího prášku do pečiva a horké vody ještě alobal a jehlu. Šperky pečlivě zabalte do alobalu, do kterého nasypete kypřící prášek. Uzavřený alobalový balíček pak vložte do nádoby. Pak jehlou udělejte do alobalu malé dírky. Ohřejte vodu, a jakmile dosáhne bodu varu a zalijte balíček se zabalenými šperky. Pak nechte stříbro zabalené v alobalu přes noc a ráno jej důkladně opláchněte studenou vodou. Stříbro doleštěte flanelovým hadříkem.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *