Jak postavit zahradní krb svépomocí?

Součástí mnoha moderních zahrad jsou v poslední době krby. Při relaxaci se lidé snaží trávit alespoň co nejvíce času venku na své zahradě. Posezení u krbu může být příjemným stylem odpočinku. Zahradní krby nám slouží ke grilování a přípravě různých pokrmů. Pokud i vy uvažujete o pořízení zahradního krbu, můžete si ho zvládnout postavit i sami. Stavba krbu svépomocí není až tak složitá. Před samotným začátkem také zvažte, zda nechcete postavit zahradní krb s udírnou.

Vyberte vhodné místo

Než začnete se stavbou krbu, zapřemýšlejte, kam by se váš krb hodil. Nedávejte ho pod stromy ani na místa, kde by šel kouř do oken sousedům, k vám do domu či do vaší garáže. Aby byl mimo silný vítr, dejte ho do závětří. To, kam si zahradní krb postavíte, je poměrně zásadní otázka. Nevhodně zvolené místo může mít za následek nechuť k jeho používání. Vhodné je umístit jej k přístřešku či pergole, kam dáte vhodné posezení.

Stavbu krbu si dobře naplánujte

Nepouštějte se do stavby krbu bez předem nakresleného a sepsaného plánu. Díky tomu v průběhu jeho stavby nezjistíte, že vám shází některá ze základních stavebních surovin na jeho realizaci. Sepište si všechen materiál, který budete ke stavbě krbu potřebovat. Udělejte si nákres, jak bude váš krb ve finále vypadat. Myslete také na dostatek prostoru pro uchování dřeva v jeho spodní části.  

Stavba základů

Před stavbou základů je nejprve potřeba srovnat terén. Pak si vyhloubíte základovou jámu, kterou následně vylijete betonem. Jáma by měla být hluboká 80 až 100 cm. Do betonu je vhodné přidat ocelové dráty nebo kameny pro jeho dostatečné zpevnění. Beton nechte dobře zaschnout.

Stavba nadzemní části krbu

Krb se nejčastěji staví z kamenů, šamotových cihel, klasických cihel nebo tepelně izolačních desek. Nejprve si postavte bednění, například klasické bednění ze dřeva, které bude udávat tvar stavby. Pak můžete začít zdít samotné ohniště. Ideální je použít šamotové cihly, které vydrží vysokou teplotu ohně. Zdi krbu zpevněte pomocí výztuhových drátů.

Stavba ohniště

Ohniště by mělo být vysoké asi 70 cm a hluboké 45 cm. Ve spodní straně ohniště bude umístěný rošt, který vhodně reguluje přívod vzduchu.  Zdi krbu vystavte ze šamotových cihel, nebo jimi zahradní krb alespoň obezděte. Na zbytek krbu včetně komína můžete použít klasické cihly. Místo běžné malty se při stavbě ohniště používá šamotová malta.

Stavba krbového komínu

Komín je důležitou součástí venkovního krbu. Dejte si proto při jeho stavbě opravdu záležet. Mezi komín a topeniště umístěte asi 3 mm silný ocelový plech neboli sopouch. Komín krbu by měl být dostatečně vysoký, ideálně 2 až 3 m. Pokud stavíte krb venku, zcela mimo zastřešený prostor, konec komína osaďte stříškou, díky kterému vám dovnitř při dešti nenaprší.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *