avokádo

Jak pěstovat avokádo z pecky – domácí pokojovka

Avokádo (česky Hruškovec přelahodný) patří díky svému původu mezi exotické rostliny. V našich podmínkách může bez větších potíží růst a vypěstovat si jej můžete ze samotné pecky. Pokud se tedy rozhodnete pěstovat avokádo v domácích podmínkách, podívejte se, jak na to.

Pokud jste propadli kouzlu pěstování bylinek, můžete se podívat, jak pěstovat rozmarýn, co je třeba pro to, aby vám pěkně kvetla levandule, nebo jak se pěstuje bazalka v květináči. Velmi podobně si můžete také vypěstovat avokádo z pecky.

Kde avokádo pěstovat?

Avokádo vyžaduje odpovídající teplotu a dostatečnou vzdušnout vlhkost. Rostlinu tak můžete pěstovat, jako běžnou pokojovou rostlinu. V letních měsících, kdy je venku dostatečné teplo, můžete avokádo vytáhnout i na balkon. Dávejte pozor, mladé rostlinky nemají rády přímý sluneční svit.

Jak zalévat avokádo?

Avokádo potřebuje dostatečně vlhký substrát, ale dejte pozor na příliš velkou vlhkost. Pokud v misce pod květináčem stojí voda, mohou začít uhnívat kořeny nebo opadávat listy. Proto avokádo zalevejte zvrchu. Opadávání listů může také znamenát nízkou vlhkost. Většinou stačí avokádo prostříhat a znovu zalévat.

Pro zalévání avokáda používejte nejlépe dešťovou nebo odstátou vodu.

Co si připravit

K pěstování budete potřebovat jen plod avokáda zakoupený například v supermarketu, větší nádobu s otvorem, jemný substrát určený pro vysévání rostlin a pár špejlí s ostrým nožem. Hodit se vám bude i nějaký děrovač, nejlépe šídlo.

Příprava pecky na pěstování

Plod avokáda musíte nejprve podélně rozkrojit a jednu polovinu pak ještě jednou rozkrojit. Pecka se díky tomu dá bez větších potíží pohodlně vyjmout ven z plodu. Pak si pečlivě očistěte pecku od jakékoliv dužniny. Pokud tam její zbytky zůstanou, často to vede k tomu, že pecka začne pomalu zahnívat, proces klíčení se naruší a rostlina uhyne.

avokádo

Jak navrtat pecku avokáda

Po obvodu pecky si pak udělejte s pomocí šídla, hřebíku nebo jiného ostrého nástroje dírky. Do každého otvoru pak vsuňte špejli. Díky nim si pecku zaklesnete za samotný okraj sklenice naplněné vodou. Plochý konec pecky musí vyčnívat nad vodní hladinou a pecka může být ponořena jen do dvou třetin. Kontakt s vodou je ke klíčení zcela nezbytný.

Kdy rostlina zakoření

K zakořenění pecky dojde až za několik týdnů, proto buďte trpělivý a vyčkejte. Kořeny pak hravě dokážou zaplnit většinu prostoru v nádobě. Ve sklenici je nemůžete přehlédnout. Počkejte, až se kořenový systém rozroste. Jakmile se objeví vysoký stonek, který má kromě děložních i pravé listy, nastává vhodný čas rostlinu přesadit do květináče. Vhodný je průměr 9 cm a více. Opět musí být dvě třetiny rostliny nad povrchem půdy. Při výsadbě dejte pozor na to, aby nedošlo k poškození kořenového balu, protože by mohlo dojít k zaschnutí rostliny.

avokádo

Avokádo zaštipujte

Rostlinu je třeba v pravidelných intervalech zaštipovat, jinak dochází k velkému růstu postranních výhonků, které následně velmi oslabují hlavní část stonku. Díky zaštipování vám vznikne košatá a pěkně rostlá rostlina. Avokádo zalévejte pravidelně, ale nepřelévejte, pecka si udrží dost vody.

Kdy avokádo plodí

Počítejte s tím, že se asi při domácím pěstování avokáda plodů nedočkáte, nebo budou jen velmi malé. Díky partenokarpii, může stromek plodit ovoce bez semen, aniž by došlo k opylení. První plody se objevují zhruba ve 4. až 6. roce a dozrávání avokád trvá až 8 měsíců.

avokado

Jestliže máte u domu pozemek, můžete se pustit i do zahradničení a zbudovat si kolem příbytku záhony. Na své zahradě se můžete pustit do pěstování rajčat, pěstování okurek nebo se podívejte, jak začít pěstovat třeba jahody.

Co z avokáda připravit?

Avokádo je velmi univerzální ingredience, kterou lze použít v mnoha pokrmech. Můžete z něj připravit guacamole, což je tradiční mexická omáčka, nebo avokádový toast, kdy avokádo rozmačkáte a namažete na opečený chléb. Avokádo je skvělé i v salátech, zejména v kombinaci s rajčaty, cibulí a koriandrem. Pokud máte rádi sladké, můžete zkusit avokádové smoothie nebo dokonce avokádovou zmrzlinu. Pro milovníky sushi je avokádo často součástí různých rolek. A nakonec, avokádo lze použít i jako základ pro krémové polévky. Je to opravdu všestranné ovoce!

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *