Co je rýmovník a na co se používá?

Rýmovník (lat. Plectranthus argentatus) je pozoruhodná léčivá i okrasná rostlina čeledi hluchavkovitých, jejíž stonky a silné dužnaté listy vylučují blahodárné silice s příjemným aroma máty a meduňky.

Jak rýmovník poznáte

Rýmovník má dlouhé, světle zelené, zoubkované listy. Květy má bílé až levandulové barvy a kvete v pozdním létě. Roste rychle a na pěstování je nenáročný.

Kde pěstovat

Bylinu stačí postavit na světlé místo, příliš nepřelívat a chránit ji před mrazem a průvanem. Daří se mu dobře v interiérech a hodí se i k pěstování na balkóně, nebo na terase. Díky svému aroma si tato bylina vysloužila hned několik pojmenování. Můžete se s ní setkat pod názvem kubánské oregano, španělský tymián, či třeba mexický eukalyptus.  Má bezpočet odrůd, které se liší především tvarem a barvou listů. Snadno se rozmnožuje řízkováním a je dobré rostlinu zaštipovat, aby zkošatěla a měla dostatek listů, které jsou na bylině tím nejužitečnějším.

Léčivé účinky rýmovníku

Rýmovník má totiž silné léčivé účinky a jen tím, že jej budete mít v bytě, vám bude pomáhat bojovat proti nachlazení a ucpaným dutinám. Dotykem se z listů uvolňuje vonná silice, která léčí projevy rýmy a astmatu. Nejrychlejší cestou, jak si díky zázračné bylince ulevit, je inhalovat vůni čerstvě utržených lístků.

Pro lepší účinek se dá použít i odvar, který můžete umístit na topení v místnosti.

Lístky se ale moc dobře nehodí pro sušení, neb jsou příliš dužnaté. Tato rostlinka je nenáročná na pěstování a budete si tak moct čerstvé lístky kdykoliv odtrhnout. Plectranthus argentatus ovšem není jen přírodním bojovníkem proti rýmě a dokáže pomoci i při vysokém tlaku, či srdečních potížích. V takovém případě se doporučuje pít odvar z jednoho hrnku lístků. Rýmovníkový odvar se díky dezinfekčním schopnostem hodí i pro léčbu drobných kožních oděrek a ran.

Rýmovník, jako účinný repelent

Rýmovník je zároveň dokonalý přírodní repelent, a pokud si namažete končetiny odvarem z rýmovníku nedáte tím šanci komárům ani nebezpečným klíšťatům. V domácnosti tak tuto rostlinu oceníte právě díky její schopnosti odpuzovat domácí škůdce, jako jsou například moli.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *