Co je to anglický dvorek a jak si jej udělat svépomocí

Anglický dvorek nebo sklepní světlík je osvědčenou volbou pro konstrukci pasivního osvětlení suterénních místností. Při výběru a instalaci mohou chyby ovlivnit jeho funkčnost. Podívejte se, jak tomu předejít a jak si anglický dvorek vytvořit.

Anglický dvorek je nutné, pokud chcete zmodernizovat, prosvětlit a provětrat podzemní prostory nemovitosti umístěné v suterénu. Zvolit si můžete klasické provedení nebo osvědčené a cenově dostupné prefabrikáty. U konstrukce anglického dvorku dbejte na odvodnění, hydroizolaci, zastřešení a opatření proti vniknutí.

Co je to anglický dvorek

Anglický dvorek je dlážděná plocha přiléhající k budově zapuštěná pod úroveň terénu. Sloužil vždy k osvětlení podzemních místností i jako malý manipulační dvůr pro dopravu uhlí či jako hospodářský vstup. Anglický dvorek je konstrukce pod úrovní terénu, která kolem okna v suterénní stěně vytváří volný prostor, kudy může světlo proudit. Slouží hlavně k pasivnímu osvětlení a odvětrávání podzemních místností. Tento estetický prvek může zvýšit hodnotu nemovitosti.

Druhy anglických dvorků

Tradiční postup zahrnuje stavbu nového prostoru s oknem. Stavba sklepního světlíku spočívá ve vybudování základové konstrukce pro světlík, který se vyzdí z cihel nebo ztraceného bednění, anebo je do bednění vybetonován. Využití prefabrikátů je levná a snadná alternativa. Plastové profily se montují na obvodovou stěnu. Oba případy včetně rekonstrukce zahrnují zemní práce.

Na co si dát pozor

Při výběru vždy berte v potaz hlavně rozměry okna, hloubku jeho osazení a požadavky na odolnost. Světlíky se musí přizpůsobit tvaru a typu okna a hloubce jeho osazení. V praxi se rozdělují podle šířek, nejběžnější rozměr je 1 až 1,75 m a dle materiálu plast či kov. Důležitá je i jejich odolnost. Anglické dvorky musí v zemi odolávat nepříznivým povětrnostním vlivům, vlhkosti i tlaku zeminy.

Jak na odvodnění

Základem podzemní konstrukce je její důkladné odvodnění. U světlíků vytvořte spolehlivý drenážní odtok napojený na kanalizaci. Odvodněte i svah. Při vytrvalých deštích může dojít k přetížení drenážních trubek a plnění otvoru světlíku vodou.

Nezapomeňte na hydroizolaci

S odvodněním souvisí i pečlivá hydroizolace. Vezměte v potaz i možnost šíření nepříjemných kanalizačních plynů. Pokud ji vynecháte, vlhkost bude anglickým dvorkem pronikat až do základových zdí, kde může narušit stabilitu celé stavby.

Zastřešení anglického dvorku

Proveďte pečlivé zastřešení anglického dvorku, které v ideálním případě ochrání sklo okna, aniž by současně nějak zamezilo vstupu světla a cirkulaci vzduchu.

Myslete na bezpečnost při požáru i proti zlodějům

Okno i poklop nad anglickým dvorkem musí jít kvůli bezpečnosti lehce otevřít. V případě požáru totiž obojí bude sloužit jako únikový východ. Pro zabezpečení proti vniknutí z vnější přidejte klasickou pojistku nebo sklobetonový zákryt či mřížku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *