Oblázky okolo rostlin

6 rad pro krásnou zahradu s oblázky

Milujete oblázky a chcete je využít přesně tak, aby vám dělaly radost? Přečtěte si tipy, jak můžete tyto krásné kamínky použít ve vaší zahradě nebo na balkoně.

Bezúdržbové plochy vyplněné kamennými oblázky

Znáte ty moderní zahrady, kde najdete geometrické nebo nepravidelné obrazce vyplněné okrasnými oblázky? I vy si je můžete vytvořit na svém pozemku. Pokud je správně založíte, kromě občasné údržby hráběmi se o dekorační oblázky nemusíte starat. Můžete spolu kombinovat jednotlivé odstíny oblázků v navazujících plochách. Používejte neviditelné obrubníky, aby každý oblázek zůstal na svém místě.

Cestičky s oblázky

Každá zahrádka by měla mít svou klikatou cestu k tajemnému zákoutí. Můžete si vybrat, jestli samotná pěšinka bude dominantou nebo jen doplňkem. Nejvýrazněji působí bílé kamenné oblázky Bianco Carrara nebo Thassos. Oba druhy oblázků jsou z mramoru a jsou zcela mrazuvzdorné. Jestli dáváte přednost decentním tónům, využijte kamenné oblázky ve škále od růžové po hnědou.

Zdroj: Freeimages

Koryto vyschlého potoka s různě velkými oblázky

Pokud nechcete přímo budovat skalku, nabízí se suchý meandrující potůček s oblázky jako náhrada. Ideálním postupem je vyznačit si směr potoka i se zákrutami. Následuje zahloubení pod úroveň terénu a položení geotextilie. Až pak nasypte oblázky různých velikostí. Tímto způsobem se vyhnete růstu nežádoucího plevele. Luxusně působí oblázky z mramorů, ale i s naším typickým kačírkem uděláte spoustu parády.

Oblázky okolo rostlin

Květiny, keře a stromy zvýrazní oblázky vysypané v jejich blízkém okolí. Dekorační oblázky plní nejen funkci estetickou, ale pomáhají zadržovat vlhkost v půdě. Pokud budete věnovat pozornost potřebám rostlin, pomůžete jim v bohatém růstu. Růže milují mramor. Oblázky z mramoru dokážou růže úžasně doplnit a navíc napomůžou bohatému nasazení květů. Naproti tomu k azalkám a vřesům se hodí žulové oblázky, které vyhovují kyselomilným rostlinám.

Zdroj: Freeimages

Oblázky v květináčích

Nemáte zahradu, ale vlastníte balkon? I vy můžete použít dekorační oblázky ke květinám. Poslouží jako obrana proti rychlému odpařování vody. Také podpoří rovnoměrné zalévání po každém oblázku společně se vsakováním do zeminy. Každá nádoba s podmiskou je prakticky uzavřený koloběh prvků, proto pečlivě vybírejte, které oblázky použijete. K vápenomilným rostlinám se hodí mramorové oblázky. Neutrálně až kysele působí žula.

Kde koupíte kamenné oblázky různých barev?

Dostali jste tvůrčí nápad, při kterém se vám budou hodit dekorační valounky? Určitě si vyberete v e-shopu Stonex.cz s širokou paletou barev a druhů hornin ve formě oblázků. Jsou uložené v pytlích s praktickým ventilem, který vám umožní bezpečně si je uložit pro další použití. Prodej oblázků je po paletách, které vám dovezou až před váš dům. Doprava je po celé České republice zdarma.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *