Jak vyrobit lapač snů – domácí návod

Trpíte nespavostí, máte ošklivé nebo divoké sny, často se budíte, cítíte se ráno nevyspalí, nebo si jen chcete pořídit hezkou dekoraci do bytu? Vyrobte si vlastnoručně lapač snů. Podle indiánské legendy umí zachytit špatné sny, negativní energii i zlé duchy a přinést klidný spánek i pozitivní energii. Lapač snů je navíc krásná dekorace. Zjistěte, jak si lapač vyrobit.

Kam lapač snů umístit

Lapač snů by měl viset nad lůžkem. Dnes se jejich miniaturní se věší i na úchytku nočního stolku nebo na lampičku. Umístění rozhoduje o velikosti i barevném ladění. Měl by být podobný, jako vybraná barva do ložnice. Na výrobu lapače si vyhraďte dost času. Chvíli trvá, než si osvojíte ten správný grif.

Z čeho vyrobit lapač snů

Nosným prvkem lapače snů je obruč. Měla by být ze dřeva, nejlépe z vrbového proutí. Dobře smotáte i proutky lísky nebo břízy. Použít můžete i plastové či kovové obruče, ale i nevyužitý vyšívací kruh nebo kruh vystřižený z kartonu. K omotání obruče se hodí plochá kožená šňůrka, bavlnka, příze, lýko nebo sisalový motouz. Na středovou síť můžete použít stejný materiál jako k omotání obruče. Efektní je kombinace kožené šňůrky a bílé bavlnky. Pak potřebujete korálek, který zauzlujete do středové sítě a peříčka k zavěšení na kruh. K dozdobení můžete použít i stužky, korálky a různé přívěsky.

Jak postupovat při výrobě lapače snů

Bavlnku, přízi či kůži zauzlujte na obruč a postupně ji celou obtočte. Můžete nechat přiznaný i podklad ze dřeva. Středovou síť vytvoříte drháním, tedy technikou vázání drobných uzlíků. Až se přiblížíte ke středu, na bavlnku navlečte korálek před finálním zauzlováním. Na spodní část kruhu, navažte šňůrky s peříčky a navlékněte na šňůrky pár korálků, které je zatíží. Na vrchní straně udělejte poutko na zavěšení lapače snů.

Význam peří a kamínků v lapači snů

  • Koňské žíně – symbol síly a vytrvalosti, kůň je věrný a spolehlivý průvodce, který nás doprovází na snových cestách.
  • Ptačí peří – pro odpoutání od tíhy a reality běžného života, přivolává příjemné a krásné sny, umocňuje schopnost ve snech létat.
  • Polodrahokamy – posilují ochrannou a léčivou funkci pro bezpečí ve snech, podporují samoozdravné procesy těla i duše, vybírejte oblíbené a harmonizující.
  • Univerzální křišťál – má očistný a rituální charakter, ochraňuje nás před negativními energiemi.
  • Kameny fialové barvy – symbol magie, přivolávají silné průvodce, kteří nás chrání před ohrožením a jsou nám moudrými rádci zajišťujícími bezpečí během spánku.
  • Kameny hnědé a červené barvy – uzemňují, navozují klidný a posilující spánek, brání před bezbřehými fantastickými výlety, které nás vyvádí z rovnováhy.
  • Kameny zelenkavé a tyrkysové barvy – podporují cestování ve snech, astrální cestování a lucidní snění, pomáhají k vyššímu poznání, umělecké inspiraci, při odblokování traumat a nevyřešených problémů. Zelená více uklidňuje a dává pocit bezpečí, modrá značí klid, důvěru a tradici.
  • Žluté kameny a peříčka uvolňují a přináší harmonii, oranžové podporují sny o bohatství a úspěchu, růžové jsou barvou lásky a přátelství, červené jsou symbol vzrušující energie, bílé symbolizují osvobození a nový začátek.

Historie lapače snů

Lapače snů pocházejí ze Severní Ameriky indiánského kmene Ojibwe, který si vytvářel tyto posvátné pavučinové talismany. Byly zavěšovány hlavně nad postýlky narozených dětí, ale i dospělých, kde měly za úkol děti chránit od zlých sil. Lapač zlé sny v síti zachytí a za úsvitu je sluneční paprsky zničí, takže si je ráno nepamatujete. Hezké sny se snesou na ptačích pírkách do vaší mysli. Lapače snů se vyráběly z vrbového proutí stočeného do obruče a jejich střed byl vyplněn tkanou látkou připomínající pavučinovou síť. Využívalo se i zvířecích šlach. Zdobily je různé posvátné předměty, korálky, krystaly nebo pírka.

Lapače snů napříč světem

K největšímu rozmachu lapačů snů napříč světem došlo v období mezi 70. až 90. lety minulého století. Postupem času se filozofie a původní myšlenka lapačů snů odklonila od původních indiánských kořenů. Dnes jsou lapače snů chápány spíše jako bytový doplněk. Někdy jde o symbol naděje nebo předmět s léčivými schopnostmi. Pro lepší spánek můžete také zapojit zásady učení feng shui v ložnici.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *