Jak založit nové záhony? Přinášíme rady a typy.

Záhony, které je třeba na jaře osít a sázet na ně nové rostlinky, je nejlepší připravit už na podzim. Pokud jsme to nestihli, dejte se do toho co nejdříve na jaře, jakmile země není zmrzlá.

Pozemek prorostlý trávou nejprve zryjeme. Vrchní drny s trávou vyklepeme od hlíny a dáme pryč. Odstraníme vytrvalé plevele, vybereme velké kameny a můžeme i zeminu přesít přes tzv. katr, což je velké síto. Zemina není tak kvalitní, aby vyhovovala pěstování zeleniny či květin bez úpravy. Půdu upravíme podle druhů rostlin, které chceme na záhony vysít nebo vysadit. Nebo výběr rostlin kvalitě půdy.

Kvalita půdy

Ideální zahradní půda je písčito-hlinitá. Zadržuje vodu, ale je dobře propustná a má jemnou strukturu. Většina půd má ale vysoký obsah jílu nebo písku. Jílovitá půda je sice úrodná, ale málo propustná, takže rostlinám hrozí přemokření. Naopak písčitá půda je propustná, ale méně úrodná. Pro vylepšení půdní struktury, schopnosti zadržet vodu, propustnost i úrodnost do ní zapravte organickou a anorganickou hmotu.

Zdroj: Prořezání a úpravy stromů

Zlepšení půdy

Do těžkých jílovitých půd přidáme hrubý písek. Pro suchomilné rostliny a rostliny náchylnější na přemokření v zimě, jako je levandule, pryšce a ozdobné trávy, je možné upravit záhon pomocí písku i jinak. Do hloubky 20 až 25 cm odstraníme zeminu, nasypeme vrstvu propustného písku a překryjeme zeminou smíchanou s pískem. Pro rostliny hodně choulostivé na přemokření vybudujte pod vrstvou písku drenáž. Do písčité půdy zaryjeme listovku, kokosovou drť, zkompostovanou kůru, hnůj, kompost, zelené hnojení, dřevěnou drť nebo piliny.

Kyselá a zásaditá půda

Pro výběr rostlin je důležité pH půdy. Souprava na stanovení pH půdy se dá zakoupit. Neutrální půda má pH 7. Kyselá půda má pH nižší než 7. Tu doplňujeme zásaditým vápencem. Zásaditá půda má pH vyšší než 7. Přidáme tedy rašelinu, která zvýší kyselost půdy.

Půda a živiny

Podle požadavků pěstovaných rostlin je třeba dodat půdě živiny. Nejlepší je použít hnojivo organického původu, jako koňský, kravský či králičí hnůj, nebo dobře vyzrálý kompost. Tím půdu pohnojíme i zlehčíme. Pokud jsme si záhon připravili už na podzim, na jaře ho opět zryjeme nebo nakypříme a povrch urovnáme. Zeminu necháme 3 týdny slehnout a můžeme sít a sázet.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *