Prořezání a úpravy stromů

Podstatou správného prořezání stromů je umět podle typu dřeviny vysledovat, co vlastně právě daná dřevina potřebuje.

Tuto praxi získáte s léty zkušeností. Je třeba pochopit, v jakých místech daný typ stromu nejvíce kvete i plodí, a tomu pak následně přizpůsobit i řez. Řezem zbavujeme strom větví, které vysilují strom a nepřispívají k produkci ovoce. Je třeba jeho energii a sílu nasměrovat tam, kde očekáváme úrodu. Pře prořezem si vždy připravte štěpařský vosk, který nebí chybět v žádném domě, kde se na zahradě pěstují a ošetřují stromy. Urychluje hojení ran, řez se mnohem snáze zacelí a zabráníte tak úhynu stromu.

Postup při řezu stromů

Tvar stromu během jeho růstu tvarujeme tak, aby jeho hlavní větve nerostly pod sebou a pravidelně vyplnily objem koruny. Podle toho provádíme řez. Když se větve křižují, odřízněte větev tak, aby dodatečně vytvořila boční větev a tím zaplnila potřebný prostor. Hlavní větve u ovocných stromů směrujte do vodorovné polohy. Budou růst pomaleji a lépe nasazovat květy i plody.

Způsob provedení řezu

U mladých stromků můžete větve zatížit nebo přivázat a vytvarovat je. Řez provádějte tak šikmý, aby po jeho zacelení po pár letech téměř splynul s původní větví a nebyl viditelný. Zamezte špatnému řezu a řežte do správnému řezu. Jestliže řežete do špalíčku, nemá strom dostatek hojivých látek a dochází ke hnilobným procesům a k následnému uschnutí celé větve.

Důvod prořezávání stromů

Řezem se redukují neproduktivní odnože, strom se prosvětlí a tím se zamezuje vzniku mechů a houbových chorob. Při prosvětlování můžeme větve tvarovat tak, že je řízneme nad očkem, které míří ven do volného prostoru, kam nesměřuje žádná jiná větev. Při prořezu každého stromu se vždy snažte udržovat správný poměr mezi jeho vzrůstem vytvářeným hlavními větvemi a plodným obrostem. Starý zanedbaný strom nikdy nezmlazujte najednou, ale postupně rok po roce. Jinak strom začne bojovat a vyžene větve z každého očka. Těmto větvím rostoucím prudce vzhůru se říká vlci.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *