Jak sekat trávu

Četnost a způsob sekání trávy se odvíjí zejména od aktuálních vegetačních a klimatických podmínek. Pár obecných rad, které by mohly vašemu trávníku pomoci, ale existuje. Velkou roli hraje zvolení vhodného postupu, ale i správná péče o trávník, jako je zalévání a hnojení. Nevhodně posečená trávníková plocha působí neesteticky, může ale také dojít k poškození trávních sazeniček a nenávratným změnám v travním porostu. Záleží také na vhodném výběru sekačky.

Sečení trávníku

Sečením trávníku udržujeme jeho potřebnou výšku, která se odvíjí typu trávníku. Pravidelným sečením dochází k podpoře odnožování travních jedinců, dosahuje se dostatečného zarůstání i zhuštění a velmi kvalitního vzhledu naší travnaté plochy. Podle zvolených travních druhů volíme i četnost sekání, neboť každý z nich reaguje rozdílně na její intenzitu a výšku. Četnost sekání trávníku se odvíjí od jeho druhového složení, funkce, vlivu aktuálního počasí a podnebí. Základem je také důkladné zavlažování a častější sekání.

Tip: Připravte si sekačku na jaro

Přizpůsobení sečení trávníku

Sečení přizpůsobujeme přírůstku a při každém sekání bychom měli snižovat výšku trávníku maximálně o 1/3 výšky. Pokud tedy odjedeme na delší dovolenou, po návratu bychom měli trávník sekat nikoliv vždy o 1/3 výšky, ale postupně výšku snižovat v odstupu několika dní, nikoliv najednou. Čím vyšší necháme trávník, tím méně je stresovaný horkem a suchem zejména v letním období. Pokud v období sucha necháme vyšší porost trávníku, ponechá si i optimální vlhkost, nežloutne a celkově si lépe řídí svůj vodní režim. Náš trávník na zahradě prostě není trávník na golfovém hřišti.

První sečení trávníku a výběr sekačky

První sečení, které probíhá po výsevu, provádíme při výšce trávníku 6 až 8 cm a snižujeme jej na 4 až 6 cm. Trávník postupně sečeme v pravidelném intervalu a pomalu se přibližujeme na jeho potřebnou výšku. Při výběru sekačky je třeba sledovat dostatečný výkon vzhledem k naší trávníkové ploše, kvalitní sběrací zařízení a možnosti využití sekačky pro jiné účely. Sekačka se může hodit na sběr spadaného listí a sběr vertikutovaného materiálu.

Druhy sekačky

Vybíráme sekačky rotační a vřetenové, neboli cylindrické. Rotační sekačky jsou cenově dostupnější a při dobrém nabroušení nožů s dostatečným výkonem motoru vám dopřejí kvalitní střih i velmi dobrý sběr posekaného materiálu. Lze s nimi sekat i přerostlou a mokrou trávu. Dobře seřízené vřetenové sekačky mají při jejich dobrém seřízení vyšší kvalitu sečení a hodí se na okrasný trávníku. Systém sečení má princip nůžek a trávník se odřezává a neodsekává, jako u rotačního sečení. Řez je rovný a neotřepený, mnohem lépe regeneruje, a je méně náchylný k vysychání. Pro barevný aspekt světlých a tmavých pruhů na trávníkové ploše je nutné použít vřetenovou sekačku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „Jak sekat trávu

    Vašek

    (13.6.2020 - 12:54)

    Já sekám trávu, když už je dost vysoká. Záleží, jak hodně prší. Letos zatím prší dost, takže ji sekám tak jednou za týden. Sekačku mám nastavenou na střední polohu, protože chci nechat trávník trochu vyšší, aby tak rychle nevysychal. Máme velkou zahradu a vepředu kolem domu sekám klasickou benzínovou sekačku, ale louku, kterou máme za domem, sekám zahradním traktorem a i tak je to na hodinu. Zahradní traktory jsou dobrá věc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *