Jak sekat trávu

Četnost a způsob sekání trávy se odvíjí zejména od aktuálních vegetačních a klimatických podmínek. Pár obecných rad, které by mohly vašemu trávníku pomoci, ale existuje. Velkou roli hraje zvolení vhodného postupu, ale i správná péče o trávník, jako je zalévání a hnojení. Nevhodně posečená trávníková plocha působí neesteticky, může ale také dojít k poškození trávních sazeniček a nenávratným změnám v travním porostu. Záleží také na vhodném výběru sekačky.

Sečení trávníku

Sečením trávníku udržujeme jeho potřebnou výšku, která se odvíjí typu trávníku. Pravidelným sečením dochází k podpoře odnožování travních jedinců, dosahuje se dostatečného zarůstání i zhuštění a velmi kvalitního vzhledu naší travnaté plochy. Podle zvolených travních druhů volíme i četnost sekání, neboť každý z nich reaguje rozdílně na její intenzitu a výšku. Četnost sekání trávníku se odvíjí od jeho druhového složení, funkce, vlivu aktuálního počasí a podnebí. Základem je také důkladné zavlažování a častější sekání.

Tip: Připravte si sekačku na jaro

Přizpůsobení sečení trávníku

Sečení přizpůsobujeme přírůstku a při každém sekání bychom měli snižovat výšku trávníku maximálně o 1/3 výšky. Pokud tedy odjedeme na delší dovolenou, po návratu bychom měli trávník sekat nikoliv vždy o 1/3 výšky, ale postupně výšku snižovat v odstupu několika dní, nikoliv najednou. Čím vyšší necháme trávník, tím méně je stresovaný horkem a suchem zejména v letním období. Pokud v období sucha necháme vyšší porost trávníku, ponechá si i optimální vlhkost, nežloutne a celkově si lépe řídí svůj vodní režim. Náš trávník na zahradě prostě není trávník na golfovém hřišti.

První sečení trávníku a výběr sekačky

První sečení, které probíhá po výsevu, provádíme při výšce trávníku 6 až 8 cm a snižujeme jej na 4 až 6 cm. Trávník postupně sečeme v pravidelném intervalu a pomalu se přibližujeme na jeho potřebnou výšku. Při výběru sekačky je třeba sledovat dostatečný výkon vzhledem k naší trávníkové ploše, kvalitní sběrací zařízení a možnosti využití sekačky pro jiné účely. Sekačka se může hodit na sběr spadaného listí a sběr vertikutovaného materiálu.

Druhy sekačky

Vybíráme sekačky rotační a vřetenové, neboli cylindrické. Rotační sekačky jsou cenově dostupnější a při dobrém nabroušení nožů s dostatečným výkonem motoru vám dopřejí kvalitní střih i velmi dobrý sběr posekaného materiálu. Lze s nimi sekat i přerostlou a mokrou trávu. Dobře seřízené vřetenové sekačky mají při jejich dobrém seřízení vyšší kvalitu sečení a hodí se na okrasný trávníku. Systém sečení má princip nůžek a trávník se odřezává a neodsekává, jako u rotačního sečení. Řez je rovný a neotřepený, mnohem lépe regeneruje, a je méně náchylný k vysychání. Pro barevný aspekt světlých a tmavých pruhů na trávníkové ploše je nutné použít vřetenovou sekačku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *