Jak vybrat prostěradlo

Jak vybrat prostěradlo? Podívejte se, na co se zaměřit

Nevíte, jak vybrat správný materiál a velikost prostěradla podle rozměru i výšky matrace? Podívejte se, na co si dát při nákupu prostěradel pozor. 

Jak vybrat správnou velikost prostěradla

Nejdříve si řádně přeměřte matraci. Důležitá je její šířka, délka a také výška. Pokud je vaše matrace vyšší než 20 cm, zvolte si k ní prostěradlo na vysoké matrace. V případě, že nenajdete vhodnou velikost prostěradla, využijte možnost šití prostěradel na míru. Česká prostěradla vám ušijí i na přání.

Měření matrace pro napínací prostěradlo s gumou a plachtu

Do šířky, délky a výšky matrace se počítá k zakryté ploše matrace i část prostěradla, které se zakládá pod matraci. Je to důležité proto, aby se prostěradlo nevyvléklo a pevně obepínalo všechny strany matrace. Plachta by proto měla být alespoň o 50 cm delší než je rozměr matrace. Na klasickou postel je nejvhodnější napínací prostěradlo o rozměru 90 x 200 cm a plachta ve velikost 140 x 240 cm.

Výběr prostěradla podle výšky matrace

Pokud máte matraci vysokou 30 cm, zbystřete. Nekupujte si běžné prostěradlo z vaší nabídky. Jestliže je vaše matrace vyšší jak 20 cm, vyberte si prostěradlo přímo určené pro vysoké matrace. Běžná prostěradla tak dobře neobepnou celou matraci a budou se vám shrnovat. 

Výběr rozměru napínacího prostěradla

Pokud máte matraci ve výšce do 20 cm, vybírejte mezi běžnými rozměry prostěradel. Napínací prostěradla se označují rozměry matrace. Nejčastěji mají postele rozměry 90 x 200 cm u jednolůžka a 180×200 cm u dvojlůžka. Existuje však spousta atypických rozměrů. Matrace do dětských postýlek mají rozměry 60 x 120 cm a 70 x 140 cm a výška matrace bývá většinou do 15 cm.

Výběr rozměru u plachet 

U bavlněné plachty je uvedený číselný údaj odpovídající skutečnému rozměru plachty. Pokud máte matraci o rozměru 90 x 200 cm a o výšce do 20 cm, prostěradlo by mělo mít rozměr alespoň 140 x 240 cm. Protože se prostěradlo zakládá pod matraci, musí být vždycky alespoň o 50 cm větší než matrace. 

Volba prostěradla podle ročního období

Většinu prostěradel můžete využít celoročně, jako třeba froté. Mikroplyš a flanel jsou materiály vhodné hlavně na zimu. Hřejí a jsou měkké a hebké na dotek. Pro teplé jarní a letní dny se hodí třeba jersey, bavlněné nebo damaškové prostěradlo. Všechny materiály dobře odvádí pot a nejsou hřejivé. Nejvhodnější je prostěradlo z hladké 100% bavlny, které v létě příjemně chladí a dá se vyprat na vyšší teplotu.

Hlavní rozdíl mezi bavlněným a jersey prostěradlem

Častým dotazem je, jaký rozdíl je mezi bavlnou a jersey. Oba typy prostěradel jsou ušity z bavlny, ale jersey má navíc 5% příměs elastanu. Díky tomu je prostěradlo více pružné. Klasické bavlněné prostěradlo je ušito z čisté 100% bavlny, pružné není, ale po celém obvodu má všitou gumu, díky níž perfektně drží na matraci.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *