Květináče na zahradě

Pokud umísťujeme na zahradu květináče, říkáme tomu mobilní zeleň. Pod tímto pojmem rozumíme rostliny, které jsou pěstované v různých nádobách. K tomuto účelu můžeme použít rozličné druhy okrasných, ale i užitkových rostlin, ale je třeba si předem promyslet jejich skladbu. Můžeme třeba zvolit kombinaci složenou ze stálezelených a jehličnatých dřevin doplněnou trvalkami, letničkami a okrasnými travami.

Celková mobilní kompozice

Dřeviny nám vytvoří základ celé výsadby, trávy ji ozvláštní a barevné květy ji krásně oživí. Budeme mít pěknou kompozici. Dekorativně působí ale i začleněná zelenina nebo bylinky vysázené do truhlíků, květináčů a dalších mobilních nádob. Důležitá je také volba barevné kombinace pro co nejdelší dobu květu. Námi zvolené barevné schéma příznivě povzbudí naše smysly a doplní celkový vzhled domu, terasy, zimní zahrady nebo vytvořeného posezení na zahradě.

Náš tip: Japonská vrba

Umístění mobilní zeleně

Naše rostliny budou prospívat na námi vybraném vhodném stanovišti. Proto ihned při nákupu musíme volit rostliny, které se hodí do stínu nebo na slunce, podle našeho typu místa, kde budou mobilní rostliny umístěny. Rostliny v nádobách umisťujeme velmi často na místech, které hojně využíváme, nejčastěji tam, kde relaxujeme. Vytvoříme tak vhodné zátiší u terasy, pergoly, jezírka nebo v blízkém okolí domu.

Poloha a zajištění

Mobilní nádoby umístěné na vyšších místech a tam, kde více fouká, musíme zajistit právě proti větru, jinak jim hrozí jejich převrácení, rozbití květináčů a nebezpečí úrazu. Vždy je třeba myslet na to, že musíme mít možnost tyto mobilní rostliny zalévat v období sucha. Rostliny v květináči totiž více vysychají. Je třeba jim dopřát pravidelnou zálivku. Můžeme ale snadno měnit kompozice a rozmístit rostliny tak, jak nám budou dokonale vyhovovat.

Volba rostlin

Vhodné je umístění i na okenní parapety, kde rostliny pěkně vyniknou. Na venkovní okenní parapety často volíme převislé druhy rostlin kopírující zeď ve svislém směru. Jde o převislé muškáty, petunie, plektrantus a spoustu balkonových rostlin. Velmi pěkné jsou také pnoucí druhy vyžadující oporu. K tomu nám poslouží jednoduchá konstrukce umístěná v mobilní nádobě, po které se kvetoucí rostlina pne. Pěkně tak oživíte každý kout zahrady.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *