Jak využít PET lahve v zahradě

Recyklace a ochrana životního prostředí je v plném proudu. Proto se nabízí spousta možností, jak pouze nevyhazovat a naopak věci zužitkovat. Z PET lahví lze vyrobit snadno a rychle velmi jednoduché a funkční pomůcky vhodné do zahrady, které nám často splní velmi praktické funkce. Přiložíme-li ruku k dílu, máme to téměř zadarmo. PET je materiál výborně odolávající jak horku, tak i mrazům. Jako pomůcky budete potřebovat ostrý nůž, nůžky, drát, provázek a lepicí pásku.

TIP: Jak vyrobit domácí masku z PET lahve proti Korona viru

Hon na krtka

Všichni nadšení zahrádkáři nemají krtka moc v oblibě, i když pěkně kypří půdu a jde o užitečného hmyzožravce. Zůstávají po něm ale zejména v trávnících známé hromádky hlíny. Pod povrchem umí zdatný krtek vyhloubit hotové labyrinty chodeb. Pokud ale zapíchnete do vašeho záhonu či trávníku železnou tyčku, na kterou volně nasadíte uříznutou PET láhev, na které naříznete křidélka, aby se pěkně ve větru otáčela, budou se z ní linout zvuky vytvářené PET lahví za pomocí větru a přenášet se po tyčce až přímo pod zem. Dokáží krtka spolehlivě vyplašit.

Tip: Jak sekat trávu

Krmítka pro ptáky a pomocník pro sadaře

Plastovou láhev můžete pěkně naříznout a ozdobit křidélky podobnými ptákům. Pak bude krásně fungovat jako větrník. Svým zvukem bude plašit ptáky a zachráníte svou úrodu. Tentokrát láhve pověsíte na strom ve větším počtu. U plašítek na ptáky se můžete vyřádit a udělat si velkou spoustu druhů. A abychom zvířata jen neplašili, z PET lahví lze vyrobit i velmi dobrá krmítka a zároveň i pítka na zimu. Když je pověsíte na stromy, ptáci se budou cítit ve vaší zahradě velmi dobře. PET lahve naplněné vodou, které zavěsíte na větve mladých stromků, zároveň skvěle působí jako závaží, formující správný směr růstu větví.


Lapače škůdců z PET lahví

PET láhev také můžete naplnit do poloviny sladkou šťávou, zavěsit ji na ovocný strom a nechat ji otevřenou. Pak můžete pozorovat, jak se velmi rychle naplní vosami a dalšími nepříjemnými škůdci vyskytujícími se ve vaší zahradě. Dříve se k tomuto účelu používaly láhve skleněné. PET lahve jsou ale mnohem lehčí a neriskujete, že se vám láhev rozbije a zbudou po ní střepy. Z PET láhve se dá také vyrobit důmyslný lapač na slimáky. V tomto případě umístíte PET láhev přímo do země. Vyříznete do ní dvířka v takové výšce, abyste do této láhve mohli nalít trochu piva. To začne časem kvasit a pach slimáky naláká. Slimáci vlezou dovnitř a utopí se v něm. Past nedávejte ale do skleníku. Zápach by po čase začal vadit i vám.

PET láhve jsou výborný stavební materiál

Z PET lahví se dá velmi dobře postavit skleník, který se dříve stavěl se čtyřlitrových a více-litrových skleněných lahví na okurky. Stěny skleníku vytvoříte jednoduše, pouhým zasunutím většího množství lahví do sebe. Skleník bude mít vynikající tepelně izolační vlastnosti, dobře udrží vlhkost a stejně dobře dovnitř propustí rozptýlené světlo. Výborně se hodí na předpěstování sadby místo pařeniště. V uříznutých dnech PET lahví také svou sadbu snadno předpěstujete. Pokud je zavěsíte, máte z nich mini truhlíky. Z PET lahví skvěle vytvoříte i obruby vašich okrasných i užitných záhonů, nebo také funkční nižší opěrné zídky, kdy láhve naplníte vodou kvůli stabilitě. PET lahve dokáží nahradit i důmyslný okap, vhodný pro svádění dešťové vody do sudu.

PET lahve vhodné na zavlažování či ochranu před mrazem

Pokud uříznete z lahve dno a vytvoříte do uzávěru nebo jejího hrdla pár malých děr pomocí hřebíčku, pak už stačí láhev pouze naplnit vodou. Voda stéká v tenkých pramíncích a umístěná hrdlem dolů do vyhloubené jámy v záhonu tvoří skvělý samo-závlahový systém. Dá se použít i do truhlíků a větších květináčů. Pokud máte na zahradě propustnou písčitou zeminu, láhev ve vyhloubené jámě podložte méně propustnou zeminou. Pak vám nebude voda vytékat příliš rychle. Uzavřená PET láhev je v zimě účinnou ochranou před možným poškozením sudu s vodou vlivem mrazu. Lze tak ochránit i zahradní jezírka, kdy PET lahve naplníte částečně vodou a budou z části ponořené. Mráz stlačuje lahve místo stěn sudu a jezírek.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *