Jak udělat podzimní věnec

Věnce jako dekorace známe již ze starořecké a staroperské kultury. Věncům se říkalo diadém, od řeckého slova diadema, neboli něco obtočeného. Věnce splétané z větviček také byly cenami při starořeckých hrách. Nejčastěji se splétala oliva a vavřín, proto můžeme ležet na vavřínech, jak praví přísloví. U římských vyšších vrstev byly čelenky součástí módy a věnce byly spletené z dubových a vavřínových snítek. Věnce byly symbolem tělesné síly, vojenské moci a muži je hrdě nosili. Královská koruna má podobný původ.

Věnce na zdi

Věnce ze sušených bylin a proutků mohou viset v kuchyni, ostatních místnostech i na vstupních dveřích.  Adventní věnce se kladou na plocho na stůl, nebo zavěšují. V dávné době šlo především o symbol, dnes věnce bereme především jako dekoraci. V podzimních věncích se dá využít opravdu nepřeberné množství různých druhů materiálů. Klasicky se nabízí listy, větvičky, proutky, šišky, bobule, plody, peří, chvojí, snítky různých sušených rostlin a květin. Podzimní ladění nám napoví, že budou věnce tvořeny v tlumenějších teplých barvách hnědé, béžové, oranžové, okrové, ale i žluté.

Tip: Dřevo v různé úpravě jako ozdoba interiéru

Jak vytvořit věnec

Připravte si korpus z proutí, slámy či větví, tavnou lepící pistoli i s náplněmi a různý dekorační materiál, který jste si nasbírali. Můžete použít i stuhy na dozdobení. Věnce mohou být klasické kulaté, ale i oválné, či hranaté. Na věnec se dekorace lepí, do aranžérské hmoty zase vpichují těsně vedle sebe, aby nikde nezůstala odhalená. Na slámové nebo proutěné korpusy lze dekorační materiál postupně lepit a nechat jej klidně viditelný. Dekoraci udrží i malá kapka roztaveného lepidla. Dekoraci jen musíte ihned po kápnutí lepidla velmi pevně přitlačit na místo. Dejte pozor na spáleniny, jsou velmi bolestivé.

Zdobení věnce

Větvičky se na slaměný korpus mohou připevňovat pomocí vázacích drátků. Korpus jím budete obtáčet poté, co jste na korpus dali větvičky chvojí. Postupujte po směru hodinových ručiček. V levé ruce držte klubko vázacího drátku a druhou rukou si uchopte věnec s větvičkami a pak kolem něj rovnoměrně obtáčejte a utahujte drátek. Fantazii se meze nekladou. Zdobit můžete opravdu, jak chcete. Podzimní dekorace jsou velkou inspirací a rozveselením interiéru i exteriéru.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *