Dřevo v různé úpravě jako ozdoba interiéru

Dřevo je velmi krásný trvanlivý materiál a pro mnohé je stále nenahraditelný. Dovede nám sloužit po celé generace. Dřevěný nábytek stále řadíme k těm exkluzivním. Dopřeje nám fyzický i vizuálním kontakt s přírodou a vnáší do našich domovů prvek útulnosti. Dnešní trendy stále více upřednostňují přírodní materiály, jako je právě dřevo, kámen a přírodní tkaniny. Dřevo nám dopřeje útěk z přetechnizovaného světa a pomůže nám doma vytvořit útulný a harmonický interiér.

Jemnost a kouzlo masivního nábytku

Onen dřevěný masiv má velmi dobré pevnostní konstrukční vlastnosti. Výhodou jsou pevná dvířka nabízející širokou škálu dřevin a variant frézovaných motivů na povrchu. Dnes se již nevytváří silná rustikální kazetové kusy nábytku. Jde spíše o moderní design a lehký vzhled. Surové dřevo se musí dobře zpracovat, neboť svou roztažností reaguje neustále na vzdušnou vlhkost. Úprava přírodních povrchů dřevěného nábytku může být z masivu nebo dýhy.

Tip: Interiér oživí plisé žaluzie

Moderní vintage styl

Stále více moderní vintage styl si můžete vytvořit s pravou přírodní patinací, které říkáme decupe. Všechny varianty, jako je vintage, provance nebo třeba retro jsou mnohem více žádané v poslední době. Pokud si zvolíte foliované provedení, půjde zároveň o finančně levnější variantu. Masivní dřevo přináší nádech luxusu a precizní řemeslnou práci odborníka se surovým dřevem. Vysokou předností přirozených materiálů je zejména zdravotní nezávadnost.

dreveny nabytek 1

Patinace dřeva

Pro patinaci je nutné vybrat dřevinu s výrazným pórováním. Hodí se třeba dub či jasan. Dřevo lze natřít variantou barvy RAL, pórování se takzvaně vydrásá, aby bylo více viditelné, a vetře se do něj zvolený druh patiny. Následuje konečná povrchová úprava lakem jako fixace. Tím se uzavřou přírodní póry, což nám zajistí snadnou údržbu nábytku. Cenově dostupnější variantou je pak dýhovaný nábytek.

Dýha nejen dřevěná

Elegantního vzhledu s nadčasovou krásou můžeme použít dýhovaný nábytek. Vysoce efektně vypadá také kombinace tmavé dýhy se světlým lesklým laminováním či lakem. Dnes již exotické dýhy s výrazným dekorem ustupují domácím dřevinám, které se lépe kombinují. Kromě jasanu a dubu je to třeba i ořech. Drásaná dýha je vlastně borka, kdy se sedm vrstev dýhy je slisuje pod vysokým tlakem. Drásavý povrch je docílen vytlačením reliéfního dekoru. Konečnou povrchovou úpravou je lak. Kamenná dýha ze štípané přírodní břidlice je ve velmi tenké vrstvě zalisována o MDF materiálu a nakonec se zalakuje.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *