Jak vyčistit mikrovlnku od zápachu a mastnoty?

Asi nikdo z nás nečistí mikrovlnnou troubu po každém použití. Po čase je mikrovlnka plná nečistot, zaschlých zbytků jídla a mastnoty. V současné době je na trhu hodně přípravků na čištění mikrovlnné trouby ve formě čisticí pěny, spreje i pasty. Můžeme ji však vyčistit i bez chemických přísad pomocí běžných prostředků.

Pokud používáme chemické přípravky, musíme pak několikrát troubu pořádně vyčistit, abychom zabránili proniknutí chemických látek do pokrmů a odstranili zápach chemikálií. Můžete proto s námi vyčistit mikrovlnnou troubu ekologicky. Pomocníkem při úklidu zápachu i mastnoty může být sůl, citron, soda, kypřicí prášek a ocet.

Jak vyčistit mikrovlnku od zápachu

Na zápach z mikrovlnky pomůže citron nebo ocet, které můžete použít třeba i na kávovar. Postup si dnes popíšeme. Osvědčenou variantou je také koření. Stačí dát do nádoby s vodou několik kousků badyánu, hřebíčku a skořice. Můžete přidat i pár plátků citronu, vložit nádobu do mikrovlnky a zapnout ji alespoň na 2 minuty. Účinek je rychlý a vůně dlouho vydrží. Použít můžete i pár kapek esenciálních olejů.

Jak vyčistit mikrovlnku od mastnoty

Stejně jako na zápach, účinkují námi uvedené suroviny i na mastnotu. Popíšeme si tyto způsoby čištění. Uvedené suroviny můžete mezi sebou dle potřeby kombinovat. Mnoho z nich odstraní kromě mastnoty a zápachu i vodní kámen. Tyto suroviny využijete i při čištění klasické trouby.

  • sůl
  • jedlá soda
  • kypřící prášek
  • ocet
  • citron

Čištění mikrovlnky pomocí soli

Vyzkoušejte osvědčenou radu našich babiček na mastnotu a nečistoty. Mastnotu posypte kuchyňskou solí, mikrovlnnou troubu zapněte a nechte sůl žárem zhnědnout. Mastnota se odloupne z povrchů v mikrovlnce. Pak sůl vysajete nebo vymyjete pomocí vlhkého hadříku či houbičky na nádobí a troubu vytřete do sucha.

Čištění mikrovlnky pomocí citronu

Dalším způsobem čistění mikrovlnky je použití plátků citronu, které vložíte do misky, přidejte 2 lžíce octa a vodou, nastavíte ohřev na 5 minut a nejvyšší stupeň. Uvolněná vlhkost reaguje společně s citronem, naruší mastnotu a připečené jídlo. Pak povrch setřete vlhkým hadrem. Citron navíc příjemně mikrovlnou troubu provoní. Místo citronu se dá použít i limetka, pomeranč nebo grep.

Čištění mikrovlnky pomocí kypřicího prášku

Sáček kypřícího prášku do pečiva rozmíchejte v teplé vodě a vytvořte z něj řídkou pastu, kterou pak naneste na mastný vnitřek a sklo mikrovlnné trouby. Nechte působit alespoň 30 minut, pak troubu důkladně omyjte a vytřete do sucha.

Čištění mikrovlnky pomocí octa

Dejte 2 lžíce octa do misky a nechte v mikrovlnné troubě 5 minut na nejvyšší výkon. Octová pára naruší mastný film a nečistoty a odstraní zápach. Snadno je pak setřete. Ocet je vhodný i na čištění pračky.

Čištění mikrovlnky pomocí jedlé sody s octem

Do malé misky smíchejte 1/2 šálku jedlé sody s několika lžícemi vody a vytvořte řídkou a snadno roztíratelnou pastu. Rozetřete ji po vnitřním povrchu trouby a nechte působit přes noc. Dejte si do rozprašovače vinný ocet, ať se vám pasta lépe odstraňuje. Podobným způsobem se dá vyčistit i lednička.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *