lokální rekuperace

Jak rychle vyčistit okapy od listí a špíny

Pokud se nevyčištěné okapy ucpávají, voda neodtéká, žlaby od dna hnijí, přetékající voda poškozuje fasádu a může zatékat až do domu. V zimě se na okapech se tvoří rampouchy a okapy se ještě více poškozují. Čištění okapů je proto důležité.

Čištění okapů je nezbytné alespoň 2x za rok. Ideálně na začátku jara po zimě a na podzim po opadu listí před příchodem prvního sněhu. Na okapech se hromadí i agresivní ptačí trus, písek, hlína, listí, kousky střešní krytiny, mechy a lišejníky. Pokud v okapech hmotu necháme, drží se zde voda, hmota začne hnít a pak i okapy. Čistit je třeba okapní žlaby, gajgry a svody.

Manuální čištění okapů

U nižších domů je čištění okapů snadnější. Ve vyšších domech o více patrech je bezpečným řešením zajištění firmy provádějící výškové práce. Nedoporučujeme čištění ze střechy. Je nebezpečné a hrozí poškození střešní krytiny. Přistavte si stabilní žebřík, štafle nebo hliníkové schůdky a okapy vyčistěte smetáčkem, lopatkou, vodou a hadrem. Na rozsah čištění je asi metr a půl na šířku, tedy na rozpětí obou paží. Pak musíte slézt, žebřík posunout, vylézt nahoru a pokračovat. Pro zajištění stability je třeba dvou osob. Jedna čistí a druhá jistí žebřík.

okap

Čištění okapů ze žebříku pomocí teleskopické tyče

Můžeme použít teleskopickou tyč, ale počítejte s tím, že do okapů neuvidíte a důkladně je asi nevyčistíte. Některé teleskopické tyče lze vysunout až do 4 metrů a lze na nich měnit teleskopické násady. Pomocí tyče a stěrky na jejím konci pak budete hrnout nečistoty od okraje žlabu dál. Tak se zbavíte hrubých nečistot, na tyč nasadit kartáč a okap dočistíte.

Čištění okapů robotickým čističem

Můžete použít i robotický čistič. Některé pracují zcela samostatně, použít ale můžeme i dálkové ovládání. Nakonec ušpiněný robotický čistič jednoduše opláchnete zahradní hadicí. Robotické čističe jsou lehké, v okapech se nezaseknou a dokonce se přizpůsobí různým tvarům a průřezům okapů. Gumové vyhazovače nečistot lze dokoupit a vyměnit.

Ochrana okapů mřížkou

Ochraňte okapy i preventivně. Mřížky lze instalovat i do svodů, aby nečistoty neucpávaly kovovou vpusť. Plastové mřížky nainstalujte na horní hranu vyčištěných okapních žlabů. Dovnitř se dostanou jen menší nečistoty, které snadno spláchne déšť. Důležitá je i ochrana gajgru v horní části okapního svodu síťkou s větším okem. Gajgr na spodní části svodu opatřete košem na nečistoty, který pak průběžně vybírejte.

Nátěry okapů

Po důkladném vyčištění a odmaštění opatřete okapy ochranným nátěrem. Někdy je třeba okapy vyměnit za nové. Některé okapní systémy lze před zimou sejmout, vyčistit a uskladnit na zimu. Nejméně odolné korozi jsou okapy z pozinkovaného plechu. Kromě plastu, který je ale křehký, jsou odolné okapy plechové poplastované, měděné a titanzinkové.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *