Jaké popínavé rostliny jsou vhodné na pergolu?

Každé venkovní sezení musí mít i vhodné zastínění. Pergola, kterou necháte obrůst popínavými rostlinami, budete prostě milovat. Bude krásná a dodá vám příjemný stín.

K pergole můžete vysadit popínavé rostliny, které budou prorůstat laťkami. Je třeba dát pozor na to, aby jejich hmotnost daná pergola unesla. Ještě než je vysadíte, zkontrolujte si raději stavba pergoly a stabilitu konstrukce a vytvořte vhodný záhon s kvalitní zeminou. Poskytnou vám stín.

Břečťan – Hedera helix

Je stálezelená a atraktivní i během zimy. Roste plošně a hustě. Řezem je ale potřebné více ji omezovat v růstu, obzvláště některé druhy. Vyžaduje stín nebo polostín místo a humózní, mírně vlhkou půdu. Pro ochranu před silným deštěm uvažujte o zastřešení pergoly.

Přísavník – Parthenocissus tricuspidata

Rychle a hustě roste, na podzim se listy zbarví do červena a tvoří modročerné bobule. Po opadu listů je rostlina atraktivní spletí hnědých výhonků. Chrání před větrem a prachem, má ráda slunce či polostín, hluboké, sušší i vlhčí půdy.

Akebie – Akebia quinata

Překrásně a rychle kvetoucí popínavka má purpurově hnědé pětičetné květy objevující se na jaře. Listy zůstávají na keři dlouho do zimy a opadají později. Potřebuje polostín, humózní a propustnou půdu.

Opletka – Fallopia aubertii

Roste velmi rychle a za 2 až 3 roky poroste obrovské plochy. Pokud jí dopřejete každoroční hluboký řez, bohatě kvete drobnými bílými květy. Je velmi rozpínavá, hodí se jen na větší plochy. Potřebuje slunce či polostín, lehké a sušší půdy.

Plamének – Clematis montana

Nádherná, kvetoucí, opadavá popínavá dřevina. Rychle roste a každoročně bohatě na jaře kvete a potřebuje stín na kořeny. Dopřejte jí slunce nebo polostín, výživnou, mírně vlhkou půdu s vyšším obsahem vápníku

Zimolez – Lonicera x heckrotii

Opadavá liána vhodná i na svislé opěry, tvoří výhony dlouhé až 4 m. V létě tvoří nádherné a vonné květy. Než poprvé plně rozkvete, trvá to pár let. Vyžaduje slunce či polostín, humózní, vlhkou a výživnou půdu.

Vistárie – Wisteria sinensis

Silně a rychleji rostoucí, levotočivá rostlina, jejíž záplava květů pronikavě voní. Má husté olistění a při pravidelném řezu jí udržíte požadovaný tvar. Jde však o jedovatá, má ráda slunné, chráněné místo, propustnou, výživnou a stále mírně vlhkou půdu.

Trubač – Campsis radicans

Je rychle rostoucí a má cihlově červenými květy, ale rozkvete až po pár letech a vždy po hlubokém jarním řezu. Nejlépe roste v teplejších oblastech a na jižních stranách. Potřebuje teplo, slunce, vlhkou, propustnou a výživnou půdu.

Popínavé růže – Rosa

Do zahrad vnesou různé krásné kultivary nádech romantiky, krásně voní a dlouho kvetou. Nezbytný je pro popínavé růže pravidelný řez, slunné a vzdušné místo, humózní a mírně vlhká půda doplňování hnojením.

Pergola přilehlá k domu

Pokud je pergola těsně vedle domu, zvolte stálezelenou rostlinu. Zdůrazníte jednoduchost a krásu domu, pergoly i zahrady. Použijte břečťan, zimolez nebo přísavník trojcípý či pětilistý, který se vám na podzim zbarví do vínové barvy a rozzáří zahradu. Přísavník má však přísavné destičky, kterými se silně přichytává ke každému hrubšímu materiálu, tedy ke dřevu i zdi a je velmi obtížné ho odstranit.  Může vám poškodit a odrolit i omítku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *