Máte doma Wawky? Podíváme se na jejich výhody a nevýhody.

Lokální plynová topná zařízení neboli WAW, lidově wawky už dlouho asi nenabízí výhody moderních topidel, spojených s úspornými nebo i designovými radiátory. Je třeba si nejprve vysvětlit rozdíly mezi oběma typy vytápění, tedy WAW a plynovým kotlem. Popíšeme si přednosti a slabiny obojího. A řekneme si, kdy se vyplatí pořídit si WAW.

Lokální plynová topidla WAW

Plynové vytápění se ujalo nejdříve v činžovních domech formou podokenních topidel WAW, hovorově “vafky”. S topidly WAW na zemní plyn nebo propan-butan i v dnešní době topí tisíce rodin, i když jsou čím dál častěji nahrazována novými plynovými kotli. Lokální plynová topidla dobře slouží svému účelu a někdy není možné instalovat plynový kotel nebo jej připojit na komínové těleso. Lokální plynová topidla je možné modernizovat výměnou za novější typy disponující odvodem spalin do komína. Topení plynem je ekologické a pohodlné. Nutností je postavit odpovídající komín a pak pravidelné revize.

Tip: Víte, jak odvzdušnit topení?

WAW má rozhodně své pro

Pokud budeme řešit náklady, určitě lze hovořit o určitém plusu Wawek oproti plynovým kotlům. Samotné pořízení vás určitě finančně nezruinuje a přijde vás asi na 7 000 až 8 000 korun. Nyní máme na mysli jednotlivá topná tělesa do daných místností. K tomu je nutné připočítat i další náklady na nutné rozvody plynu a s tím spojené nejrůznější nutné stavební úpravy. Záleží na tom, jak jsou tyto další úpravy nutné. Především je nutné vyřešit odvod spalin. Ve výsledku se můžete dostat až na 100 000 za kompletní topný systém. Ale to jen v případě, že začnete úplně od podlahy a objekt bude velký. Jedná-li se o chatu nebo místnost, kterou využíváte jako dílnu, určitě se vám to vyplatí.

WAW má i své proti

Nesmírně důležité je, aby mělo topení v podobě Waw dostatečný venkovní přívod vzduchu, nikoliv přívod interiérový. Díky termostatu se sice dají tato topidla regulovat, ale pomocí topných těles WAW není možné ohřívat vodu a nelze je kombinovat s dalšími topnými prvky ve vaší domácnosti. Potřebují také vlastní rozvody plynu. Takzvané wafky vás asi nejčastěji pozlobí vadným termočlánkem. Přesto jde i v dnešní době o hojně používaný druh vytápění.

Moderní plynové kotle versus WAW

Hlavní výhodou plynových kotlů je vyšší efektivita práce s energií a někdy menší spotřeba. Snadná regulace a propojení s dalšími zdroji tepla a topnými systém, třeba k moderním deskovým radiátorům. Plynový kotel slouží i pro ohřev vody a může být kompatibilní i se solárními kolektory. Plynové kotle se víc vyplatí spíše ve větších domech a bytech. V menších se hodí WAW nebo krbová kamna či elektrické radiátory. Náklady na plynové kotle i na starší topná tělesa WAW jsou v podstatě podobné. Účinnost plynového kotle je ale vyšší, ten se ale nedá instalovat do každé zástavby. Spíše tam, kde jsou větší prostory a náklady na jeho zavedení nebudou moc vysoké. Současné plynové kotle musí také splňovat přísná kritéria a normy. V menším bytě lze propojit WAW topný systém s exkluzivními radiátory a bude to méně nákladné.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *