Úsporné vytápění ani jak efektivně snížit náklady energie

Úsporné vytápění aneb Jak efektivně snížit náklady na energie

Energetická krize vnesla do domácností a jejich rozpočtů množství změn. Nárůst cen v lidech probudil spořivého ducha a internet se zaplnil efektivními tipy, jak ušetřit nejen na energiích. Ani my nejsme výjimkou, a proto přinášíme několik praktických rad pro úspornější bydlení.

Jak (ne)zatopit svému rozpočtu

Úspora energií je hlavním tématem většiny domácností, přičemž správné vytápění a větrání představují jednu z několika cest, jak docílit nižších výdajů. Než tedy začne topná sezona, doporučujeme projít si některé tipy a nastavit vše tak, abyste z toho během zimy vytěžili co nejvíc a zbytečně neprodělali. Šikovné tipy najdete také v ČEZ Akademii. Unikátní projekt společnosti ČEZ vznikl jako rádce pro domácnosti, které chtějí snížit spotřebu energií. Najdete tu praktická videa i užitečné články.

Větrejte, ale správně

I když je venku zima a vy topíte, je důležité místnosti čas od času vyvětrat, aby se do nich dostal čerstvý vzduch. Není však nutné ani efektivní mít okna otevřená po celý den. Bohatě stačí, když několikrát denně na 5 až 10 minut otevřete okna dokořán a necháte do pokoje proudit kyslík. Stěny ani podlaha za tak krátký moment nestihnou úplně vychladnout a po zavření se opět rychle oteplí. Důležité je větrat krátce, ale intenzivně.

Na velikosti záleží

Spotřeba energie na vytápění (v průměru asi 100 kWh/m2 za rok) je ovlivněna mnoha faktory, včetně velikosti obytné plochy, způsobu vytápění, počtu osob v domácnosti nebo rozestavení nábytku. Podlahové topení může pomoci snížit náklady, protože teplonosné médium se ohřívá pouze na 38 °C, zatímco radiátory až na 70 °C. Radiátory nezakrývejte – pokud před ně postavíte sedací soupravu, jen těžko se vám místnost vytopí. Dalším klíčovým krokem ke snížení spotřeby je nastavení nižší teploty vytápění. Zmínit můžeme třeba ložnici, kde je ideální teplota na spaní 18 °C.

O vrstvu víc, nebo o stupeň víc?

V místnosti, kde trávíte nejvíce času (zejména obývací pokoj), obvykle stačí topit na 20 °C. Pocit tepelného komfortu jednoduše a bez dodatečných nákladů zvýšíte další vrstvou oblečení nebo vhodnými přezůvkami. Snížením teploty o pouhé 3 °C můžete dosáhnout snížení spotřeby v bytě až o 0,90 MWh ročně, v domě vytápěném elektřinou pak až o 3,90 MWh za rok.

Když nejste doma

Pokud jdete pryč, je důležité nevypínat topení úplně. Správně byste měli v takovém případě interiér temperovat, a to ideálně na 15 °C. Díky temperování zůstanou stěny teplejší, a když se vrátíte domů, rychle vytopíte interiér na požadovanou teplotu. Jestliže je venku slunečno, roztáhněte také žaluzie a závěsy – to pomůže dům či byt přirozeně prohřát.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *