šatní skříň

Jak vybrat šatní skříň?

Možná si říkáte, že na výběru šatní skříně nemůže být nic tak těžkého. Nejdůležitější je to, aby se vám vzhledově hodila do ložnice, obývacího pokoje nebo šatny. Pouze design ale za její kvalitou opravdu nestojí. Jak vybrat dobrou šatní skříň?

Před výběrem skříně si rozmyslete, co do ní chcete všechno uložit a kam skříň postavíte. Podívejte se, kolik obsahuje zásuvek a polic, ale i délku šatní tyče na dlouhé kabáty a šaty. Pokud máte i hodně doplňků, budete potřebovat více zásuvek a pro větší přehlednost je dobré je vybavit organizátory a pořadači. Šatní skříň by měla mít alespoň jednu šatní tyč, policová mívá jen police a kombinovaná obojí.

Vnitřní vybavení

Vnitřní vybavení skříně je velmi důležité. Musíte mít kam přehledně a pohodlně uložit blůzky, sukně, šaty i dlouhé kabáty, ale i kabelky, pásky, kravaty, spodní prádlo blůzy, trička, kalhoty a svetry. V dobře členěné skříni rychle najdete to, co potřebujete. Pečlivě si proto prohlédněte i vnitřní vybavení a systémy, které skříň nabízí. Tyč na pověšení ramínek, dostatek širokých polic, výsuvných šuplíků nebo různých držáků. Představte si, jaké prostory budete potřebovat.

Rozměry a výška skříně 

Čím vyšší skříň si pořídíte, tím více úložného prostoru získáte. Do horní části skříně odložíte sezónní oblečení, musíte však nahoru bezpečně a komfortně dosáhnout. Volte co největší úložnou kapacitu. Hloubka skříně na složené oblečení má být asi 45 cm. Pro pověšení objemnějších kabátů na ramínka, je nutná hloubka skříně alespoň 56 cm. Pro pověšené oblečení potřebujete pod šatní tyčí prostor 70 až 90 cm, pro dlouhé kabáty i přes 140 cm. Do úzkých a hlubokých skříní se dávají i výsuvné šatní tyče a do vysokých zase sklopné. Prověřte si i hloubku a velikost zásuvek, které by měly jít i plně vysunout. Důležité jsou i kvalitní pojezdové mechanismy s tichým a snadným chodem a propracované úchytky.

Konstrukce skříně

Na poskládané prádlo je vhodný policový systém, výsuvné police i zásuvky. U polic si můžete zvolit šířku rozestupů od sebe. U hlubokých skříní můžete snadno ztratit přehled, proto jsou vhodné výsuvné police nebo zásuvky, které mohou být venkovní nebo vnitřní, ukryté za dveřmi skříně. Pro větší přehlednost mohou mít čelo z průhledného plastu. Menší hloubka a organizátory zajistí větší přehlednost. Stabilitu skříně zajistí vyrovnávací nožky, možnost propojení jednotlivých skříněk a připevnění ke zdi.

Materiály

Skříně se vyrábí z masivu, lamina i MDF. Z hlediska životnosti a údržby je masiv o něco kvalitnější. Na údržbu je o něco náročnější masiv s úpravou dokončenou olejem či voskem, klasický lak se čistí snadno jako lamino. Kvalitu skříně nejvíce ovlivňuje kování. U lamina je důležitá tloušťka materiálu, zejména u dlouhých polic. Měla by mít alespoň 18 mm, jinak se mohou police pod tíhou oblečení prohýbat. Hrany by měly být dokončeny ABS pásky.

Způsob otevírání 

Oblíbenou variantou otevírání skříní jsou v poslední době posuvné dveře. Hodí se do místností, které jsou menší, tedy tam, kde by dvoukřídlé dveře omezoval pohyb. Do prostorné ložnice nebo šatny můžete zvolit klasické dveře. Jsou tišší při otevírání, což oceníte hlavně v ložnici a navíc můžete otevřít celou skříň dokořán, ne jen jednu z jejích částí.

Vzhled skříně

Ideální je šatní skříň co nejvyšší, aby se do ní vešlo opravdu co nejvíce věcí. Na některé modely skříní existují i nástavce. Design volte podle ostatního nábytku a celkového stylu místnosti. Můžete si pořídit i celou ložnicovou sestavu. Do malých prostor volte vyšší a větší skříň, aby místnost opticky nezmenšovala. Kromě klasických skříní můžete pro úsporu místa zvolit i skříně rohové.

Autor příspěvku: Redakce

1 komentář u „Jak vybrat šatní skříň?

    Patricie

    (28.5.2020 - 20:17)

    My jsme si nevybrali obyčejnou šatní skříň, ale vestavěnou. Díky tomu jsme mohli využít celé místo, které jsme v ložnici pro skříň měli, a i když je skříň velká, stejně mám problém, abych do ní narovnala všechno oblečení 😀 .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *