Vyčištění koberce

Jak vyčistit koberec?

Většina z nás má ve svém domě či bytě alespoň jeden koberec. Jeho výhody jsou nesporné, co se však týká údržby, je to mnohdy na pováženou. Ne každý má prostředky na to platit si drahou úklidovou službu, jak si ale poradit bez ní?

Na mokro či na sucho?

To je otázka, kterou si pokládá většina majitelů koberce. Pokud máte možnost, rozhodně vsaďte na čištění mokrou cestou. Je však jasné, že majitelé některých koberců (např. vlněných či perských) si to dovolit nemohou. Vždy si proto pečlivě zjistěte, jaký způsob čištění je právě pro váš koberec nejvhodnější a nenechte se zlákat reklamou. Pokud si nejste jistí, zvolte raději cestu suchého čištění, která je mnohem šetrnější. Mokré přípravky mohou koberec, či povrch pod ním, nenávratně poškodit.

Vsaďte na ověřené rady a vlastní rozum.

Pokud se rozhodnete vyčistit svůj koberec, nepouštějte se do žádných experimentů s pochybnými chemickými přípravky určenými původně na něco zcela jiného. Váš koberec by to mohlo nenapravitelně poškodit, proto si raději pořiďte čistící přípravek přímo na koberce.

Při výběru přípravku ovšem buďte pečliví, protože mnoho z nich obsahuje chemikálie, které mohou negativně působit nejen na koberec. Zejména pokud máte doma malé dítě, nebo třeba zvířátko, pořiďte si raději některý z ekologických přípravků. Velmi dobré recenze má např. čistič Tepur nebo obyčejné žlučové mýdlo.

Nemáte-li chuť či možnost investovat do přípravku z drogérie, vyzkoušejte osvědčené babské rady, které mají nepochybně také mnoho do sebe. Můžete zkusit rozprášit po koberci prášek do pečiva, sůl či jedlou sodu, nechat je několik hodin působit a posléze je vysát. Na odolné skvrny se pak doporučuje citronová šťáva, perlivá voda či přípravek na nádobí.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *