Údržba dřevěného nábytku s různými povrchy

Častým ošetřením povrchu dřeva jsou oleje, vosky, barvy a laky. Velmi oblíbené je také jeho moření, které efektně zbarví povrch a nezakryje jeho texturu. Povrch se následně ošetří lakem, aby snadněji odolal mechanickému a chemickému poškození. Lak ale dřevo izoluje a vytrácí se tak pocit z kontaktu se surovým materiálem. Barva se svými vlastnosti podobá laku, ale překrývá texturu dřeva. Svrchní vrstvou barveného nábytku je opět lak zejména pro zvýšení lesku i ochrany před opotřebením.

Oleje a vosky jako ošetření povrchu dřeva

Ošetření povrchu oleji a vosky umožní opravu povrchu při poškození. Oleje a vosky nejsou dokonalou ochranou dřeva, ale zůstane nám ten nádherný kontakt s přírodou. Vosk se dá vyleštit do vysokého lesku a je účinnou ochranu proti vodě. U oleje můžeme zvolit tónovanou nebo netónovanou variantu. Oleje jsou nejméně účinnou ochranou a musíme je velmi často obnovovat. Nábytku ale propůjčí hedvábný a matný vzhled. Olejem zabrání proniknutí nečistot do pórů dřeva a usnadní čištění.

Tip: Jakou barvou vymalovat ložnici

Údržba dřevěného povrchu

Nový dřevěný nábytek ošetřujeme podle návodu. Přírodní materiál musí dostat specifické ošetření a správnou údržbu, kterou výrazně ovlivníme jeho celkový vzhled a životnost. Dřevo neustále pracuje, vstřebává a zase uvolňuje vlhkost. Velmi citlivě reaguje na změny prostředí. Záleží také na druhu dřeva a tvrdosti. Nábytek v těsné blízkosti tepelného zdroje, radiátoru nebo krbu vyvolává prudké rozměrové a tvarové změny. Může to vést k prasklinám a k poškození povrchové úpravy.

dreveny nabytek 3

Údržba dřevěného nábytku

K údržbě a čištění dřeva je nutné použít přípravky doporučené výrobcem nábytku a výborné jsou i navlhčené utěrky. Silně namočené hadříky mohou povrch poničit. Pokud se vám něco vylije na povrch dřeva, je nutné to okamžitě utřít do sucha. Nepožívejte hrubé kartáče a drátěnky ať nepoškrábete povrch, zejména u laku. Vyvarujte se chemických přípravků a raději vždy jej raději nejdříve vyzkoušejte na méně viditelném kousku nábytku a až podle reakce jej využijte na vyčištění.

Restaurování dřeva

Restaurování je jedna z velkých výhod dřeva. V případě odštípnutí nebo prasklin lze použít tmely, které jsou na trhu k dostání v různých variantách barev podle typu dřeva. Jakmile zaplníme nerovnosti, přebrousíme je a napustíme. Skvělý přípravek, který účinně skryje všechny škrábance a rýhy je opravný roztok na dřevo. Zkuste třeba TABLEAU Scratch Cover, dostupný ve třech odstínech barvy, tedy světlý, střední a tmavý. Určitě si vyberete.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *