Topení do koupelny – Jak vybrat správně?

V koupelně by měla být ideální teplota 22 až 24 °C. Jakmile vylezete z vany a sprchy, je lepší mít vyšší teplotu než máme v ostatních místnostech.

V koupelně většinou instalujeme jeden zdroj tepla. Lze je i kombinovat s doplňkovým zdrojem. Jde o radiátory etážového topení, podlahové topení, elektrické přímotopy, topné žebříky a sálavé topné panely či infrazářiče. Elektrická instalace v koupelnách vyžaduje speciální bezpečnostní předpisy.

Tip: Jak postavit finskou saunu svépomocí?

Radiátory

Napojené na etážové topení dostatečné vytápějí koupelnu. Jsou různé velikosti, kapacita, barva i tvar. Variantou jsou ploché a žebrové litinové radiátory v retro designu. Ve větších koupelnách a u bazénů s prosklenými stěnami lze zvolit i nízké topné lavice a konvektory uložené v podlaze pod mřížkou.

Topné žebříky

Ocelová trubková tělesa zapojená do systému etážového vytápění nebo s elektrickou topnou vložkou. Na stěně nezabírají moc místa. Existuje mnoho velikostí, barev a tvarů. Slouží i k sušení vlhkých ručníků, osušek či prádla.

Podlahové topení

Instaluje se při budování či rekonstrukci koupelny. Teplovodní podlahové topení vyžaduje uložení topného potrubí pod podlahu. Variantou je elektrický topný koberec vhodný jako doplňkový zdroj tepla a temperování podlahy.

Elektrické přímotopy

Přímotopy či elektrické konvektory se dají výkonem srovnat s radiátory. Hodí se tam, kde není možnost napojit etážové topení a kde nestačí vyhřát prostor menší elektrické zdroje tepla. Jsou závěsné na zeď jsou i volně stojící, tedy přenosné konvektory.

Teplovzdušné ventilátory

Malá přenosná elektrická topidla, kde k rychlejší cirkulaci ohřátého vzduchu pomáhá ventilátor. Nevýhodou je víření prachu v místnostech, což ale ve vlhké koupelně moc nehrozí.

Infrazářiče

Vhodné pro okamžité a krátkodobé vytápění. Sálavé teplo vyzařuje ze skleněných trubic. Teplota se pohybuje nad 500 °C, mají užší podlouhlý tvar, instalují na strop i stěnu do výšky nad 1,8 m.

Sálavé přímotopy

Jde o kombinaci konvektoru a sálavého, infračerveného panelu. Přímý ohřev stavební konstrukce přispěje k vyššímu komfortu. Při nižší teplotě vzduchu dochází k rovnoměrnějšímu rozložení teplot a výsledkem jsou nižší provozní náklady.

Sálavé topné panely

Pro rychlé vyhřátí se hodí sálavé topné panely. Jsou vhodné i pro dlouhodobější vytápění. Vyzařují infračervené paprsky, které se mění v tepelnou energii po dopadu na osoby a povrchy předmětů. Dávají se na stěnu i na strop. Mohou být z barevného skla, ušlechtilého kamene či jako topné obrazy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *