Tupování – technika malování

Už se vám omrzely vaše dokonale vymalované stěny a tapety vám nevyhovují? Zkuste k oživení jednolité fádní barvy použít techniku tupování. Tato zajímavá výtvarná metoda přináší velmi zajímavé a často nečekané efekty. Jak ji využít v interiéru? Podívejme se na to.

Při tupování barvu neroztírejte jen válečkem, ale tiskněte ji na zeď pomocí štětce, houbičky nebo smotku látky. Pokud na tupování použijete jiný odstín, než jakým jste zeď vymalovali, vaše stěna tím získá velmi zajímavý plastický rozměr. Přírodní houbu pro tupovací techniku zakoupíte v drogerii nebo v hobby marketu. Vybereme si takovou, co vám svojí velikostí dobře padne do ruky a má pěknou strukturu. Technika práce není složitá, jen trochu zdlouhavá. Za to vám pomůže vyjádřit vaši kreativitu. Musíte dosáhnout několika vrstev, díky kterým vznikne charakteristický oblačný efekt.

Jak na tupování stěn

Nejprve stěny běžným způsobem vymalujte. Doporučujeme kromě žebříku využít i teleskopickou tyč, která vám usnadní práci. Nechte barvu uschnout a podle vodováhy si narýsujte ve zvolené výšce linku. Podle narýsované linky nalepte na zeď malířskou pásku, kterou si vytyčíte hranici pro tupování. Z houby si odtrhněte kus, jehož otisknutý tvar se vám líbí. Díky tomu vznikne atraktivní vzor.

Houbu nejprve navlhčete ve vodě, pak ji vyždímejte, namočte v barvě, znovu vyždímejte a začněte stěny tupovat. Po důkladném zaschnutí jinou houbou můžete tupovat sněnu další barvou. Podklad může být třeba lososový, první tupování oranžové a druhé žluté. Než barva zaschne, silně strukturovaná místa můžete ještě srovnat plochým štětcem, aby stěna působila jemným dojmem.

Suché i mokré tupování

Po dokončení malování stěn základný barvou lze tupování provádět do suché i mokré barvy. Při tupování do mokré barvy však dochází k částečnému rozpíjení barvy, proto to chce více cviku. Při mokré technice tupování záleží na hustotě barvy pro tupování a jejím naředění. Pří tupování stěn více odstíny můžete postupně přidávat odstín po odstínu nebo pracovat současně s několika houbičkami či štětci najednou. Pro jiný odstín využijte vždy jinou houbičku či štětec.

Tupování pro atraktivní vzhled

Než se do tupování pustíte naplno, zkuste si nejprve postup na ploše, kterou lze snadno přemalovat, ať zjistíte, zda výsledek odpovídá vaší představě. Pozor dávejte na vzájemné rozpíjení odstínů do sebe nebo na příliš ostré kontury. Při tupování raději nepoužívejte příliš kontrastní barvy, jinak přechody a okraje budou působit spíše rušivě. Tupovací barva by naopak neměla být téměř shodná s podkladem, jinak nebude na první pohled tupování zřejmé a vzory budou připomínat jen šmouhy.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *