Jak namíchat fialovou barvu?

Pokud už si ze školy nepamatujete správné míchání barev, společně podíváme na to, jak na vytvoření fialové barvy. Nejde o složitý proces a jistě to zvládnete.  

Barvy pro míchání fialové barvy

Fialovou barvu namícháte pomocí kombinace červené a modré barvy. Přidávejte červenou barvu do modré, která tvoří fialovou barvu z větší části. Zvolte ji tedy jako barvu základní. Postupným přidáváním červené barvy do modré budete lépe korigovat tón výsledného odstínu, obě barvy se lépe promíchají a dostanete kompaktní, tmavě fialovou barvu.

Jak doladit odstíny fialové

Smíchejte purpurovou barvu s malým množstvím tyrkysové a získáte mnohem zářivější a živější odstín fialové barvy. Pokud chcete namíchat bohatší fialovou, přidejte více modré. Pro tmavší odstín fialové přidejte trochu černé barvy. Každou barvu můžete zesvětlit pomocí bílé barvy. Pro světlejší odstín fialové barvy vždy přidávejte bílou do fialové barvy postupně.

Kam se hodí fialová barva

Fialová barva velmi dobře pohlcuje teplo a vytváří pocit chladnějšího prostředí. Je perfektní kontrastní barvou na jednu nebo dvě stěny v místnosti. Efektivně vypadá i na doplňcích a dekoracích, například na kusovém koberci, závěsech, polštářcích, dekách, plédech, přehozech, vázách, obalech květináčů i stínidle lampy.

Fialová barva a její význam

Fialová je mystická barva, která je symbolem duchovna, srdečnosti a rozjímání. Vzniká sjednocením odlišných tónů. Červená přináší energii a modrá zase klid. Společně vytváří vyrovnanou harmonii, podporují relaxaci a meditaci. Hodí se i jako barva do ložnice nebo obývacího pokoje, nebo doplňková barva do kuchyně.

S čím kombinovat fialovou barvu

Můžete ji spojit s další barvou, jako je bílá, šedá nebo černá. Kombinace fialové a šedé barvy je v moderních domácnostech asi nejoblíbenější. Fialová na šedém pozadí skvěle vynikne a dává prostoru svou exkluzivitu. Klidnější dojem navodí použití fialové barvy v kombinaci s bílou barvou. Pastelové kombinace působí s chladnými barvami svěžím, módním a nadčasovým dojmem.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *