Co je to Hygge styl, který přišel z Dánska?

Dánský koncept žití zvaný Hygge styl oslovuje stále více lidí. Všichni se rádi zachumláme do teplých dek, pijeme horké nápoje, třeba čaj nebo horké kakao. Dánové jsou nejšťastnější národ na světě, proto se domníváme, že jejich recept na lepší život bude fungovat. Co je tedy dánský hygge styl, proč je tak skvělý a proč stojí za to ho vyzkoušet? Podívejte se, jak si ho vnést do života a užít si jej na plno.

Proč zvolit Hygge styl

Slovo hygge má být vyslovováno jako hü-ke. Dalo by se přeložit něco jako pohoda, štěstí, klid nebo krásná chvíle prožívaná v jediném okamžiku. Je to vlastně umění, jak se udělat v životě šťastnými. Asi jste podobných návodů na štěstí slyšeli a četli mnoho, proč tedy zrovna Hygge zažívá takový úspěch?  Téměř každá situace v životě se dá snadno proměnit tak, aby byla podle stylu Hygge.

Proměňte si každou chvíli

Dbejte na to, ať u vás doma vládne útulnost. Každý den vařte doma večeři zcela jinak, ať vás to neštve, ale baví. Otevřete si láhev vína, pusťte si příjemnou muziku, zapalte svíčky v kuchyni a poproste muže  i děti, ať vaří s vámi a dělají vám společnost. Během společného vaření si povídejte o tom, co kdo hezkého během dne zažil a sdílejte své zážitky. Bude vám společně dobře. Zdá se vám to jako klišé? Jenže život se opravdu stává šťastným díky společně trávenému času a možnosti sdílení.

Proč zkusit severský Hygge styl v západních zemích 

Hygge styl zabírá ve vyspělých zemích hlavně proto, že nám dovolí zpomalit a vede nás zpět k přátelství, rodině a soudržnosti. V době globalizace, potírání historie, tradic a národnostních rysů je to jako balzám na duši. Proto se zkuste i vy alespoň na okamžik nehnat za výkonem, úspěchem, kariérou, penězi, novými zážitky, zábavou a povyražením. Tento dánský styl vás konečně nenutí nás k neustálému zlepšování se, dovolí vám se uvolnit a nechá vás užít si přítomný okamžik v klidu a jen tak v klidu být. Dalším směrem, který vede k harmonizaci a ke zklidnění je třeba Feng Shui.

Co podpoří Hygge styl

Připravte si horké nápoje, svíčky, teplé ponožky, huňatou deku, dobrou knihu a zatopte v krbu. Pokud nemáte krb, použijte jako dekoraci dřevěná polínka a přidejte severské perníčky. V nohách se vám může usadit váš kočka nebo pes. Jde o maličkosti, které vám přinesou štěstí a moc vás to nestojí. Osvojte si umění najít si čas na sebe.

Hygge styl pokaždé jinak

Jde o to najít si ty věci, které dělají radost právě vám. Může to být třeba právě již zmíněné vaření večeře s rodinou, anebo s přáteli. Můžete si také užít poslouchání hudby, rádia či audioknížek. Pokud raději vyměníte chundelatou deku za hodinku běhu, jógy či meditace i tak může být vaše Hygge zcela absolutní. Chce to odvahu zkoušet nové, ale i staré věci a umět se zastavit. Snažte se přijít na to, co vám dělá radost a na tyto věci si také najít čas.

Náš tip

O stylu Hygge píše třeba Hellen Russel, autorka jedné z nejznámějších knih o tomto stylu s názvem The Year of Living Danishly – Uncovering the Secret of the World’s Happiest Country.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *