led pásky okolo TV

Jak si oživit obývací pokoj pomocí osvětlení?

Sedíte ve svém obývacím pokoji, a přestože máte už novou televizi i sedačku, necítíte se tam tak příjemně, jak jste si představovali? Asi jste, stejné jako mnoho jiných, podcenili důležitost osvětlení. Jak říká například architekt Pavel Kříž v rozhovoru pro web czechdesign, finální atmosféru i pocit z místa navodí v kombinaci s interiérem právě světlo. V praxi to znamená, že určitě nestačí jen jedno centrální svítidlo. Jaká jsou tedy řešení?

Stolní lampy

I bez náročných úprav elektroinstalace si útulnou atmosféru navodíte pomocí stolních lamp. Na trhu jsou v různých designech, od zdobných lamp Tiffany s vitrážemi přes rustikální s textilními stínítky až po moderní minimalistické, které často bývají stmívatelné a dotykové. Vychytanější kousky mívají i displej s hodinami nebo nabíječku USB pro telefon, což určitě oceníte, když obývací pokoj zároveň využíváte jako domácí kancelář.  

světla

Stojací lampy

Stojací lampy, které bývají nazývané také jako stojanové nebo podlahové, si určitě každý pamatuje z obýváků svých prarodičů a tento typ svítidla je stále žádaný, jen se pozměnil design. Trendy jsou nyní velké obloukové lampy, které tvoří krásný celek se sedačkou a  díky své velikosti se stanou dominantou pokoje. Odborník na osvětlení a majitel e-shopu e-light.cz Ludvík Málek uvádí, že rozmístění více stolních a stojacích lamp, dá prostoru hloubku a pocit harmonie. „Ovládání je nejlepší pomocí běžných nástěnných vypínačů, které jsou umístěny na vstupu do místnosti společně s vypínači stropních svítidel.“ 

obývák


LED pásky

Pokud plánujete úpravu elektroinstalace, pak určitě doporučujeme počítat s instalací LED pásků. Jsou malé, flexibilní, snadno se instalují a přijdou vás na pár stovek. A hlavně nabízí velkou variabilitu – barevné světlo, stmívání, …Podrobnější informace najdete v článku Jak na LED pásky).

Pokud je využijete k dekoračnímu osvětlení, postačí pásek se svítivostí do 5 W/m. Nejčastěji se diodové pásky lepí do poliček, skleněných vitrín a za televizi. Je to nejen velmi efektní, ale také zdravé – světlo zabraňuje namáhání očí, protože není tak velký kontrast mezi jasnou obrazovkou a tmou.

televize

Nepřímé osvětlení

LED pásky se hojně rovněž využívají k nepřímému osvětlení, které prostor zútulní a opticky zvětší. Umisťují se do sádrokartonových podhledů, které bývají často po obvodu místnosti. Pomocí sádrokartonu, LED pásků a bodovek lze ale vykouzlit i originální víceúrovňová „svítidla“. Ta při dostatečné intenzitě světla mohou nahradit i lustr nebo centrální stropní osvětlení. 

obývací pokoj

Hodily by se vám i další tipy pro pěkně nasvícený obývák? Na blogu e-shopu e-light.cz najdete podrobný článek k výběru osvětlení do obývacího pokoje.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *