vanová baterie

Tipy pro výměnu vanové baterie

Plánujete rekonstrukci nebo vám dosloužila vaše stávající vanová baterie? Pak vás čeká její výměna. Podívejte se, na co si dát při výběru pozor. 

Ačkoli to na první pohled nemusí být patrné, domácnost je živoucím prostorem. Probíhají tu změny, které si vyžádá vaše životní situace, a spolu s tím se průběžně mění atmosféra. Zatímco ručníky lze vyměnit relativně snadno, nad změnou koupelnového vybavení je třeba trochu popřemýšlet. Co zohlednit při výměně vanové baterie, ať už za změnou stojí nefunkčnost, nebo touha po vylepšení či změně stylu. 

Výběr nové vanové baterie

Před výběrem nové baterie je třeba si ujasnit, jakým směrem se chcete vydat. Chcete jen nahradit stávající baterii novější verzí, anebo přistoupíte k odvážnějšímu kroku a dopřejete si třeba vyšší komfort? A co změna stylu? Pokud se rozhodnete pro jiný design, je vhodné vyměnit nejen vanovou baterii, ale i baterii umyvadlovou, případně celou sprchovou sestavu. V opačném případě může hrozit vizuální chaos, který naruší vaši relaxaci. U nové baterie se kromě citlivého ovládání a spolehlivého provozu soustřeďte i na možné ekologické režimy, bezpečnostní pojistky, ošetření povrchů či typ kartuše.

Vana baterie

Malý nebo velký zásah?

Pakliže plánujete větší stavební úpravy, je vhodné sáhnout například po podomítkové termostatické baterii, která zvýší váš komfort a výrazně sníží rizika úrazu. Podomítkové vanové baterie vyžadují k instalaci podomítkové těleso. Alternativou je pak termostatická baterie na zeď. I zde však bývá zapotřebí stavebního zásahu. Jestliže však chcete „jen“ vyměnit stávající baterii bez větších stavebních úprav, pečlivě změřte rozteč (vzdálenost) mezi vstupy pro teplou a studenou vodu. Velkou změnou bude i nahrazení klasické kohoutkové baterie za pákovou.

Vlastní silou, anebo instalatér

Výměna vanové baterie není až tak složitou záležitostí, jak se na první pohled zdá. Řada moderních výrobků je navíc opatřena rychloupevňovacími systémy, které vyžadují jen minimum nářadí. Základem jsou funkční roháčky, které bezpečně uzavřou přívod vody, a vhodně vybraná nová vanová baterie. Připravit si můžete i technické mazivo (matice mohou být u staré baterie zatuhlé či zrezlé). Po sundání staré baterie (obvykle stačí francouzským klíčem povolit matice) důkladně pročistěte vstupy přívodů vody. Poté přimontujte novou baterii, neopomeňte těsnění. 

U nástěnné vanové baterie dotahujte střídavě obě strany s tím, že cílem není závity „urvat“. Obvykle stačí, že se baterie na zdi nehýbe. Pak ji citlivě zamáčkněte do těsnění. Svou práci ihned otestujte – voda nesmí nikde kapat ani prosakovat. Pokud se tak děje, je nutné vše odmontovat a začít znovu.

Odborníka si raději pozvěte v okamžiku, kdy stávající baterie nelze povolit, případně vaše změna vyžaduje větší stavební zásah (např. při instalaci podomítkového tělesa).

baterie na vaně

Kdy s výměnou neváhat

Jakmile se z nějakého důvodu začne vanová baterie viklat, protékat či bude prosakovat voda v místě vývodů ze zdi nebo ovládacího mechanismu (páky, kohoutků či rukojetí), případně začne být ovládání tuhé či přeskakuje, s výměnou neotálejte. Zvyšuje se riziko úrazu, ale i poškození vybavení či vytopení bytu nebo sousedů.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *