Otěruvzdorná barva a její využití

Pokud malujete místnosti svépomocí, anebo si zrovna objednáváte malíře pokojů, narazíte na celou řadu značek, odstínů a druhů barev. Mezi nimi jsou i otěruvzdorné barvy, které si často pleteme s omyvatelnými nátěry. Každý druh barvy umí úplně něco jiného. Obrovský rozdíl je také v kvalitě barev. Čím se tedy máte řídit?

Omyvatelná versus otěruvzdorná barva

V první řadě si musíte ujasnit, zda chcete omyvatelnou barvu nebo otěruvzdornou barvu.

  • Omyvatelná barva vydrží mytí vodou. Jakmile se na zdi objeví nečistoty, můžete vodou a hadrem postižené místo umýt. Hodí se pro místnosti se zvýšeným rizikem znečištění, jako dětského pokoje, kuchyně a chodby. Některé jsou určeny jen do technických místností a ne do obytných prostor.
  • Otěruvzdorná barva na zeď nezaručuje odolnost vůči oděru, ale jen otěru. Když se opřete o zeď, neměla by na oblečení zanechat stopy. Umýt se nedá.

Otěruvzdorné interiérové barvy

Otěruvzdorné barvy se vyznačují menší sprašností. Pokud se o stěnu otřete, nezůstane na oblečení otisk, jako to známe u klasických vápenných barev. Hodí se do běžných interiérových místností. Je v klasické bílé barvě, ale i v barevně tónovaných odstínech. Mezi nejoblíbenější výrobce patří značka HET.

Výhody a nevýhody otěruvzdorných barev

Hlavní výhodou otěruvzdorných barev je vyšší prodyšnost. Tím se hodí třeba jako barva do ložnice a do místností náchylných na vlhkost a plísně. Nevýhodou tohoto typu barev je nízká odolnost v porovnání s omyvatelnými barvami. Mezi výdrží otěruvzdorných barev jsou velké rozdíly, a proto se vyplatí sáhnout po kvalitě místo nízké ceny. Jinak získáte kromě nižší ceny i kratší životnost a horší vzhled.

Otírání otěruvzdorných barev

Při větším otření o otěruvzdorné barvy počítejte s tím, že vám na oděvu či kůži přece jen zůstane část barvy. Otěruvzdorná znamená zanechání stop, které lze odstranit rukou či jemným otřením hadříku. Při ušpinění ji nelze otřít či umýt vodou.

Otěruvzdornou malbu nikdy neumývejte

Zeď vymalovanou otěruvzdornou malbou můžete částečně očistit otěrem za sucha. Do náročnějších místností a velmi frekventovaných pokojů, kde se zeď bude častěji špinit, doporučujeme omyvatelné barvy. V žádném případě z otěruvzdorné malby nestírejte nečistoty vlhkým hadrem, jinak malbu nenávratně poškodíte.

Kam se hodí otěruzdorné barvy

Kvalitní otěruvzdorné barvy nešpiní oblečení, na zdi dýchají a skvěle vypadají. Můžete je použít do sklepa, běžných místností i půdního ateliéru. Jejich výhodou je kromě sytých barev i nižší cena, takže s nimi lze vymalovat dům včetně garáže a technických místností. Doporučujeme nátěr Primalex Polar, který se hodí jako barva do kuchyně i obývacího pokoje. Barevné otěruvzdorné nátěry vybírejte z řady Inspiro, nebo si nechte natónovat požadovaný odstín v tónovacích centrech.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *