Barvy na dřevo – Jak je vybrat?

Dřevo je úžasný přírodní materiál, který nám slouží od nepaměti. Musíme mu však věnovat dostatečnou péči pro zachování kvality, aby netrpělo vlhkostí, plísněmi, hnilobou, houbami ani škůdci a zachovalo si zvolenou barvu. K tomu je nutné zvolit správné barvy na dřevo do interiéru nebo exteriéru.

Typy nátěrů

Existují různé typy nátěrů. Dřevo musí být ošetřeno proti plísním a škůdcům dřeva, jako je červotoč, ale vyžaduje i základní a krycí nátěr ve dvou vrstvách. Nátěry jsou i v komplexních variantách 2v1 nebo 3v1, které zjednoduší práci a šetří čas. Vybírat si můžete mezi barvou, lakem, impregnací, olejem, lazurou, voskem a mořidlem. Zvažte, jakého konečného efektu chcete dosáhnout a zda jde o interiér či exteriér.

Pro zachování přírodní struktury dřeva

Pro zachování přírodního vzhledu a zvýraznění struktury dřeva použijte lazuru. Je pružná a reaguje na postupné vysychání dřeva. Dá se ředit vodou, není cítit, rychle schne a dřevo zčásti i naimpregnuje. Tenkovrstvá lazura slouží pro vlhčí a málo vyschlé dřevo a silnovrstvá lazura na dokonale vyschlé dřevo. Původní odstín lze lazurou na dřevo lehce zesvětlit nebo ztmavit.

Pro ochranu před znečištěním a zdůraznění struktury

Ochranu před znečištěním a zdůraznění struktury dá dřevu vosk. Nekryje, ale vytvoří na povrchu dřeva film, který ho ochraňuje před nečistotami. Vosky jsou bezbarvé, dřevo ochrání a zdůrazní odstín dřeva.

Pro změnu barvy, zachování přírodní struktury ochrana proti UV záření a vysychání

Pro zachování přírodního vzhledu použijte mořidlo. Tím můžete  částečně změnit barvu dřeva se zachováním struktury. Navíc dřevu zvýšíte odolnost proti UV záření a vysychání. Původní nátěr se při každé obnově musí vždy odstranit.

Pro vysokou odolnost

Dřevo u podlahy a parket pro vysokou zátěž ošetřete lakováním. Lak má vysokou odolnost proti mechanickému poškození. Epoxidový nebo polyuretanový lak je s ochranou před UV paprsky, které zabrání poškození dřeva. Klasické laky vytvoří neprostupnou vrstvu a brání dřevu natahovat a odpařovat vlhkost a loupou se.

Pro odpuzení vody

Impregnace vytvoří na povrchu vrstvu odpuzující vodu. Oleje umožní pohlcování a vylučování vlhkosti a chrání před znečištěním a mechanickým poškozením.

Pro ekologickou ochranu a nezávadnost nátěru

Zdravotní nezávadnost poznáte podle označení dle evropská směrnice EN 71-3. Najdete také označení Ekologicky šetrný výrobek. Třeba akrylátové barvy na dřevo nepáchnou, rychle zasychají, jsou vodou ředitelné, šetří čas a námahu. Vodou ředitelná barva na dřevo je navíc šetrná k lidem, přírodě a životnímu prostředí.

Pro poškozené dřevo

Na barvené nebo poškozené dřevo použijte barvu s plným krytím. Zvolte odstín, který připomíná původní barvu dřeva, třeba podle vzorníku barev na dřevo RAL. Zaručí vám stejný odstín, a ve stejném odstínu koupíte doplňky, textilie i tapety.

Interiér nebo exteriér

Barva v exteriéru musí být odolnější, působí na ni proměny počasí a musí odolat slunečním paprskům. Dřevo v interiéru vyžaduje zvláštní postupy. U interiérových barev se rozhodněte podle materiálu, třeba na dřevotřísku či lakované dřevo.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *