Jak postavit opěrnou zídku svépomocí?

Opěrná zídka na zahradě umí řešit obtíže s nestabilním svahem, ale je i výrazným dekorativním prvkem. Zvládnete ji postavit sami a lze si vybrat z různých druhů materiálů. Jednoduchou a levnou variantou je stavba z betonových tvarovek neboli svahovek určených ke stavbě šikmé opěrné zídky, které se pak po umístění do terénu nechají zarůst vegetací.

Jak založit zídku

Nízké zídky lze zakládat jen na štěrkopískovém podsypu. U opěrných zdí vyšších než 1,5 m už je nezbytně nutný betonový základ. Svahovky pak ukládáme na hotový, vyzrálý betonový základ. Zasypáváme je vždy zeminou po každé položené vrstvě. Zásyp musí vždy svahovku zcela vyplnit. Současně je velmi nutné dokonale vyplnit také mezery mezi sousedními svahovkami. Spotřeba svahovek je 8 až 15 ks/m². Konstrukce svahovek nám umožňuje vytvořit sklon zdi od 45 do 75 stupňů v závislosti na výšce zdi a zakřivení zdi. Svahové tvarovky můžeme osadit již zelení při stavbě nebo po jejím dokončení.

Tip: Jak zazimovat zahradu

Ztracené bednění

Jde o velkého pomocníka při tvorbě zídky. Kolmou opěrnou zídku lze snadno postavit z betonových dílců na ztracené bednění. Tvárnice při stavbě zídky klademe na vazbu. Budeme tedy kupovat půlky neboli kusy s dělicí příčkou uprostřed. Jde tedy o zcela klasické betonování a stavíme na betonový základ. Je také vhodné při stavbě základ izolovat hydroizolačním pásem, dále pak posílit stabilitu zídky armováním a navíc ještě prokládat beton ve tvarovkách plnivem v podobě kamenů nebo kompaktních kusů betonu. Stavba z betonových tvarovek je rychlejší a výhodnější proti klasickému betonování. Dřevěné bednění je ale i tak nutnost.

Nezapomeňte na drenáž

Nápor vlhkosti ze svahu do zídky je opravdu zejména za deštivých dnů a období roku poměrně značný. Proto si pomozte a zajistěte své zídce delší životnost. Udělejte v prostoru za zídkou velmi dobrou drenáž. Při stavbě tedy velmi jednoduše položte drenážní trubky a pak si je vyveďte na spád před zídku či do stran se zajištěním dostatečné možnosti vsakování vody. Mezeru mezi svahem a tvarovkami pak důkladně nezapomeňte vysypat štěrkem. Vybírejte tvarovky, které do sebe z boku zapadají na zámek a se silnější stěnou. Použití odolnějšího materiálu se v případě stavby opěrné zídky vyplatí.

Profesionální materiál

Profesionální variantu materiálů pro stavby opěrných zídek a zdí z betonových tvarovek najdete třeba u firmy KB Blok. Systém vibrolisovaných prvků Geostone je precizní soubor materiálů speciálně vytvořených pro stavbu zdí a zídek včetně tvárnic následně určených k osázení zelení. Tvarovky se při stavbě velmi dobře spojují na zámek. Samotnou stavbu zvládnete i bez specializované firmy. Součástí tohoto systému jsou geomříže posilujíc stabilitu svahu i opěrné zdi. Tvarovky seženete v různých barvách a v několika variantách úpravy povrchů. Jednotlivé vrstvy zdiva se pak při stavbě postupně v řadách nad sebou spojují plastovými kolíčky. Spojení zajistí kolíčky, drážky a zámky současně, což garantuje dobrou stabilitu a životnost. Systém se hodí pro stavbu opěrných zahradních zídek, teras, velkých opěrných zdí a stěn i ve velmi členitém terénu a po terénních úpravách ke stabilizaci svahů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *