Anturie – Jak pěstovat a správně se o ni starat?

Anturie je tropická exotická květina, která zaujme na první pohled. Aby vám dělala radost, je třeba dodržovat základní zásady při jejím pěstování. Nemá ráda chladno a přímé slunce. Jak ji pěstovat?

Anurie neboli toulitka pochází z čeledi áronovitých a roste v tropech Jižní i Střední Ameriky. Má kožovité listy na dlouhých řapících a velmi zajímavé květenstvím s voskovým vzhledem. Květ anturie má tvar vejčitý, elipsovitý nebo kopinatý a je v mnoha barvách. Některé druhy mohou dorůstat do výšky až 1,5 metru. Běžně ale dostanete rostliny nízkého a kompaktního vzrůstu. Celkem existuje asi 800 druhů. Dejte si pozor, anturie je jedovatá pro lidi i zvířata.

Pěstování anturie

Anurie je třeba pořádně zalévat, nesmíme ji však nechávat pod květináčem misku s vodou, jinak vám začne uhnívat. Ideální teplota pro pěstování je od 20 do 27 ˚C. Nikdy ji nevystavujte přímému slunci a dejte ji raději do polostínu. Klíčová je při pěstování anurie vlhkost vzduchu. Je potřeba je pravidelně rosit. Výrazné květy mohou být v červené, oranžové, růžové, fialové nebo bílé barvě. Pokud ji nebudete přelévat, dopřejete jí dostatečné teplo a vlhkost, bude vám anturie kvést klidně během celého roku.

Anturie kvete během celého roku

Anturie lze úspěšně pěstovat doma i v zimní zahradě. Vyžadují vysokou vlhkost vzduchu v rozmezí od 60 do 80 %. Pokud máte v bytě či domě suchý vzduch, rostliny roste s výjimkou toulce, na kterém by rosení udělalo skvrny. Nesnese přímé sluneční záření a nejvíce jí vyhovuje teplota 25 až 27 ˚C. Pokud se budete o anturii dobře starat pokvete vám po celý rok. Anturie je symbolem pohostinnosti díky otevřenému toulci, který často mívá tvar srdce.

Hnědé listy u anurie

Pěstování anturie není náročné. Nejčastějším problémem je hnědnutí listů rostliny. Většinou je to způsobeno suchým vzduchem a nedostatečnou vlhkostí vzduchu. Může to být také vysokým obsahem vápníku ve vodě. Vodu můžete převařit a nechat vychladnout. Nejvhodnější je voda dešťová. Oslabená anturie může být napadena i škůdci, většinou sviluškami, vlnatými červy, třásněnkami a puklicemi. Uhnívání po přelévání často vede až k uhynutí rostliny.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *