Jak nejúčinněji odstranit vodní kamen?

Vodní kámen se běžně usazuje na stěnách nádob, kde se používá a zůstává voda, kde se voda zahřívá a ochlazuje. Vzniká hlavně tam, kde je tvrdší voda. Podívejme se, jak ji účinně odstranit.

Základ vodního kamene tvoří uhličitan vápenatý, který způsobuje změna rovnováhy mezi ionty kyseliny uhličité a hydroxidu vápenatého. Vodní kámen vzniká při změně teploty při vyloučení vody. Jak vodní kámen odstranit? Podívejme se na to. Hodit se nám bude žínka, vata, kyselina citronová nebo ocet, utěrka a kelímek s vodou.

S chemií i bez chemie

Můžete použít chemické prostředky, které zakoupíte v drogerii. Velmi účinnými látkami proti vodnímu kameni tam, kde je tvrdá voda, jsou ale i kyselina citrónová, citron nebo klasický ocet. Kyselé látky vodní kámen spolehlivě naruší.

Rychlovarná konvice a kávovar

Naplňte rychlovarnou konvici z ¼ octem zředěným vodou nebo kyselinou citronovou rozpuštěnou ve vodě, svařte ji a nechte působit. Pak ještě několikrát konvici vyvařte a vypláchněte čistou vodou. V kávovaru nechte proces pro odstranění vodního kamene projet bez kávy s kyselinou citronovou nebo octovou vodou a následně zase několikrát bez ní. S čistou vodou proces opakujte alespoň 3x. Nádobu několikrát propláchněte čistou vodou.

Vodní kámen v myčce a pračce

Citron, kyselina citronová a ocet odstraní vodní kámen v pračce i myčce včetně škodlivých usazenin, které se usadily uvnitř v průběhu praní a mytí nádobí. Na čištění od vodního kamene si u pračky vezměte hrnek s octem, zředěnou kyselinou citronovou nebo citronovou šťávou, kterou vlijete do prostor, kam dáváte prací prostředek. Spusťte prací cyklus bez oblečení s vyšší teplotou vody. Do myčky prostředek nalijte do spodní části stroje a nechte projet jeden mycí cyklus.

Vodní kámen v koupelně

Vodní kámen ve vaně, sprchovém koutu, na dlaždicích a jiných površích můžete zkusit vyčistit i pomocí hadříku namočeném v džusu či octu, klasickou šťávou z citronu nebo kyselinou citronovou rozpuštěnou ve vodě. Někdy ale musíte namočený hadřík přiložit a nechat namáčet povrch v kyselém roztoku hodinu i více.

Vodní kámen na vodovodních bateriích a kohoutcích

Na vodovodní kohoutek můžete nasadit plastový kelímek nebo hrnek s octem a nechat působit. Namočený hadřík v roztoku zavažte baterií a nechte působit hodinu. Na hrdlo vodovodu můžete dát citronovou šťávu, kyselinu citronovou i ocet i na vatě. Pak vše jemně odrhněte a otřete čistou vodou.

Odstranění vodního kamene z toalety

Vodní kámen usazený v toaletě odstraní ocet, který ji současně vydesinfikuje.  Můžete do ní vlít ocet a nechat působit přes noc. Použít se dá citronová šťáva i kyselina citronová. Stejně tak můžete použít tabletu na zubní protézu, kterou vhodíte do mísy. Doporučujeme opakovat 1x týdně. Ráno stačí toaletu kartáčem vyčistit. Pro vyšší účinek přidejte do mísy pár lžiček jedlé sody proti zápachu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *