pěstování japonské vrby

Japonská vrba – pěstování, stříhání

Japonská vrba má světle zelené listy s bílým mramorováním a na špičkách mladých listů se vybarvuje do růžova, proto ji zahradě jistě nepřehlédnete. Atraktivní vrba je na pěstování zcela nenáročná a má ráda slunné stanoviště a vlhčí hlinitopísčitou půdu. Kvete časně na jaře před rašením lístků nevýraznými asi 1,5 cm dlouhými jehnědami. Bez tvarováním roste keřovitě a často ji lze sehnat naroubovanou na kmínku, kterou lze tvarovat.

Japonská vrba pěstování

Pravidelný řez

Pravidelný hluboký jarní řez jí pomůže k dokonalejšímu vybarvení. Na jaře po odkvětu, kdy začne rostlina rašit, všechny výhony hluboce zkrátíme asi na 4 až 5 spodních oček. Řez je nutný, jinak vrba velmi snadno obrůstá. Pomocí řezu korunku udržujeme v požadovaném tvaru a docílíme pravidelného hustého růstu. Během vegetace je možné ji alespoň částečně znovu zkrátit a udržovat námi požadovaný tvar.

Střih v hlavní roli

Pokud na zahradě neumíte vzít nůžky pořádně do ruky, vrbu si nekupujte. Velmi důležitý je u vrby japonské právě onen první střih. Měl by být opravdu velmi hluboký, a proto ponechte maximálně 5 oček. Květy tohoto druhu vrby nejsou nijak extra ozdobné a proto vám nebude vadit, když se jich řezem prakticky zbavíme. Druhé zastřižení si nechte na dobu kdykoli v roce, kdy bude třeba. Po zastřižení se pak setkáte s nádhernými novými růžovými výhony.

Vrba japonská nebo celolistá

Ve starší literatuře najdete spíše pojem vrba celolistá. Nejčastěji se setkáme s vrbou smuteční, klasickou či kroucenou. Vrbu cellistou dovezl na Evropy pěstitel z Nizozemí Harry van de Laar v roce 1979 a zemí původu bylo právě Japonsko. I proto pak dostala svůj název japonská. Sehnat ji můžete jako keř nebo roubovaný stromek v různé výšce. Druhá varianta je možná oblíbenější, ale je nutné se o ni starat a dvakrát do roka ji pravidelně zastřihávat korunu.

japonská vrba

Pěstování vrby japonské

Velmi oblíbenou formou pěstování vrby japonské je vrba na kmínku. Naše podnebí jí naštěstí zcela vyhovuje. Dokonce u nás dokáže odolat i velkému mrazu, a to až do -34 ˚C. Jen nikdy není možné zapomínat na to, že vrba ke svému růstu potřebuje velké množství vody. Vrba může růst klidně i v polostínu nebo také na slunci, ale o její pravidelnou zálivku ji nikdy nemůžete připravit, jinak vám začne schnout. Dbejte tedy v době sucha na pravidelnou zálivku.

pěstování japonské vrby
Jak pěstovat japonskou vrbu

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *