Nejlepší dřeviny pro živé ploty

Živé ploty se staly ozdobou většiny našich zahrad. Tvoří nejpřirozenější hranice našich pozemků, chrání naše soukromí a dělí nás od hlučných komunikací a sousedů, jsou funkčními větrolamy, chrání před prachem a poskytují stín. Jsou atraktivní přírodní dekorací, která v zahradní kompozici s ostatními dřevinami spoluvytváří harmonický celek, ve kterém se snoubí účelnost s estetikou. Vzhled a originalita těchto přírodních prvků záleží pouze na našich zahradnických schopnostech, kreativitě a v neposlední řadě i finančních možnostech, byť bývají nejlacinější alternativou oplocení.

Živý plot si můžeme zvolit volně rostoucí či tvarovatelný, kvetoucí, mohu ho tvořit jak stromy a keře jehličnaté, tak i křoviny listnaté, opadavé, či stálezelené, případně může být kombinací různorodých dřevin a květin. Pokud se rozhodnete pro celoročně neprůhledný živý plot plnící svůj účel a estetickou roli i mimo vegetativní období, tak Vám níže přinášíme pro inspiraci několik vhodných neopadavých okrasných dřevin.

Dřišťál Juliin (Berberis Julinae)

Pokud chcete odolný, neprostupný, hustě trnitý a těžko překonatelný živý plot, je dřišťál Juliin ideální volbou. Dorůstá do výšky až 3m, snese všechny typy půd, velmi dobře obrůstá a zahušťuje se po řezu. Snáší dobře sucho, zvládá i tuhé mrazy, zastínění i znečištěné ovzduší. Vyznačuje se četnými a ostrými trny, kopinatými lesklými kožovitými listy, které se s podzimem zbarvují do temně červena, žlutými květy a modrými plody. Tento výrazný a dobře otužilý keř je ozdobou každé zahrady po celý rok. K dalším stálezeleným dřišťálům, které jsou vhodné k výsadbě živého plotu v našich klimatických podmínkách patří například dřištál Darwinův (Berberis darwinii), je menší a má méně trnů než předchozí druh, ale je to též odolný a dekorativní keř s krásnými zlatavě žlutými až oranžovými květy v hroznech, které na podzim tvoří tmavě modré plody.

Buxus neboli zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens)

Tato noblesní okrasná drobnolistá dřevina byla pěstována již od Starověku, je perfektně tvarovatelná a esteticky kultivována byla především v období Baroka. Buxus je velice vděčnou a nenáročnou dřevinou, mrazuvzdornou a odolnou proti povětrnostním podmínkám i zplodinám všeho druhu. Optimálním místem pro jeho výsadbu je polostín s dostatkem vláhy, snáší však dobře i slunce při zajištění pravidelné zálivky, či hluboký stín, kde má však větvení méně husté. Roste keřovitě a pomalu, což je také jeho největší nevýhoda. Může dorůstat do výšky několika metrů. Ideální volba pro aktivnější zahrádkáře s estetickým cítěním. Navíc má velmi husté dřevo, které se hodí na výrobu hudebních nástrojů, k výrobě dýmek, či na dřevoryty. U nás se ještě hojně pěstuje zimostráz malolistý (buxus microphylla), případně kultivanty těchto dvou druhů.

Tis červený (Taxus baccata)

Tento stále zelený jehličnan je vhodný na nízké i vysoké značně dekorativní živé ploty. Vyznačuje se svojí dlouhověkostí a ve volné přírodě je přísně chráněn. Může dorůstat až do výšky 20m. Z našich jehličnanů má nejtmavší zabarvení, a proto v zahradách po celý rok vyniká. Je možné jej tvarovat a vzhledem k tomu, že roste velmi pomalu, udržuje si šlechtěný tvar po mnoho let. Má tvrdé a velmi pružné dřevo. Výborně regeneruje i ze starého dřeva a dobře snáší zastínění  i znečištěné městské ovzduší.  Má mnoho kultivarů, které se liší tvarem i barvou. Je prudce jedovatý, jak pro lidi, tak pro zvířata, proto dobře rozmyslete, zda a kam tento jinak čarokrásný a tajemný keř, vysadit

Bobkovišeň (Prunus)

Další tradičně pěstovaný, byť též jedovatý keř vhodný i pro výsadbu živého plotu je bobkovišeň, můžeme se setkat s českým názvem vavřínovec. Je to okrasný, odolný, mrazuvzdorný keř dosahující až 4m výšky. Nejoblíbenější je u nás Bobkovišeň portugalská (Prunus lusitanica), neboli portugalský vavřín.

Cypřišovec leylandův (Chamaecyparis)

Zástupce jehličnanů v našem přehledu a další hojně využívanou rostlinou pro sadbu hustých stálezelených živých plotů je Cypřišovec. Má tmavě zelenou barvu jehlic, které se seskupují do plochých vějířů neztrácející svěží zabarvenost ani v zimě. Tato rychle rostoucí (až 1,2m za rok) dřevina dosahuje výšky až 20m a je tak základem pro vysoké živé ploty, vyžaduje však pravidelný řez a živý plot je tak náročný na pravidelnou údržbu.  Dobře snáší sucha a vzhledem k tomu, že je poměrně odolný vůči znečištěnému ovzduší, můžeme ho často vídat i podél silnic. Menší, dekorativnější a pomaleji rostoucí alternativou je Cypříšek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera).

Toto byl jen nepatrný výčet z obrovského množství druhů vhodných pro výsadbu živého “věčně“ zeleného plotu. Z jehličnatých dřevin mohou být ploty dále vysazovány z různých druhů zaravů (tújí), tisů, či smrků. Z keřů jsou vhodné hlohy, ptačí zob, pámelník, turkestánský brest či meruzalka. Originální živý plot mohou tvořit například zimovzdorné druhy bambusů, zajímavé je kupříkladu i zakomponování břečťanu. Vždy je nutno volit vhodnou dřevinu s ohledem na nároky pěstování a charakter pozemku a vše přizpůsobit v neposlední řadě naším estetickým představám. K tomuto zajímavému a obsáhlému tématu se brzy vrátíme.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *