Jak pěstovat Clematis neboli plamének?

Clematis neboli plamének je nádherná popínavá rostlina, která je u nás pro pěstování velmi oblíbená. Svými nádherně barevnými květy v různých odstínech ozdobí plot, zeď či pergolu. Pěstovat u nás můžete původní botanické druhy i různé šlechtěné kultivary. Co byste všechno měli vědět o jeho pěstování a péči?

Nejznámější druhy Clematisu

Rod Clematis má asi 300 druhů, které jsou rozšířeny po celém světě, zejména v oblastech s mírným podnebím. Ve střední Evropě rostou 4 původní druhy, z toho dokonce 3 v České republice:

  • Clematis integrifolia – kriticky ohrožený druh, který v ČR roste u Lanžhota
  • Clematis recta – ohrožený druh – v ČR roste v teplých oblastech
  • Clematis vitalba – roste na jižní Moravě, v teplých oblastech Čech i místy zdomácněl

Další u nás velmi známé druhy:

  • Clematis alpina – v naší přírodě neroste, nejblíže v Alpách a Karpatech
  • Clematis flammula – původní druh v jižní Evropě, u nás okrasná rostlina, která zde velmi vzácně dokonce i zplaňuje
  • Clematis orientalis – plamének východní roste od Číny až po Ukrajinu a jihozápadní Asii, u nás je pěstován jako okrasná rostlina
  • Clematis tangutica – pochází z Číny, u nás pěstován jako okrasná rostlina
  • Clematis viticella – pochází z jižní a jihovýchodní Evropy, u nás hojně pěstovaný druh, který je vzácně zdomácnělý nebo zplaňuje

Výběr stanoviště pro pěstování Clematisu

Clematis neboli plamének je trvalka, která je na stanoviště poměrně náročná. Vyberte jí proto vhodné místo v závětří, kam bude svítit slunce, ať nadzemní části rostliny dobře prospívají. Část rostlinky u kořenů a půdy a v půdě však před sluncem chraňte. Vysaďte před plamének trvalky, letničky nebo nízké keříky a půdu proti vysychání pokryjte nebo drcenou kůrou nebo mulčem. Clematis vyžaduje dobře propustnou, dostatečně vlhkou a výživnou půdu bohatou hlavně na vápník.

Clematis integrifolia
Clematis integrifolia

Kdy vysadit plamének

Nejlepší doba pro výsadbu Clematisu je na jaře duben nebo květen, popřípadě na podzim srpenříjen. Rostlinka musí mít dostatečnou oporu, kterou můžete koupit nebo snadno sami vyrobit. Oporou může být i plot, zídka či zeď a plaménky jsou vhodné na pergolu, altán či besídku. Je hodný na pokrytí starých zdí a na vytváření různých zákoutí na zahradě. Clematis se dá pěstovat i na balkonech a terasách, kde se pne po zábradlí a vytváří bohaté kaskády květů rozličných tvarů a odstínů.

Jak vysadit Clematis

Nejdříve vyhloubíte jámu, do které na dno dáte dostatečnou drenáž. Na ni přidáte zeminu smíchanou s hnojem či kompostem, anebo kvalitní zahradní substrát. Sazenici si před výsadbou nejdříve namočte do vhodné nádoby s vodou. Sazenice vysazujte v odstupu nejvýše 1 m. Sazenici je třeba zkrátit těsně nad narašenou částí. Zasaďte ji o 5 až 10 cm hlouběji, než byla zasazena v kontejneru. Při sázení nakloňte rostlinu k opoře, přitiskněte zeminu k sazenici a nakonec rostlinu důkladně zalijte.

Následná péče o rostlinu po výsadbě

Rostliny po výsadbě zalévejte tak, aby se vám půda nepřemokřila a nezačaly uhnívat kořeny. Narostlé výhony postupně pravidelně vyvazujte k opoře ještě v době, kdy jsou zelené. Jakmile výhony zdřevnatí, budou se lámat a nedají se uvázat. Následující rok po vysazení rostlinku na podzim dostatečně pohnojte speciálním hnojivem pro okrasné dřeviny.

Clematis recta
Clematis recta

Řez a množení Clematisu  

Aby Clematis dlouho kvetl, tak jako třeba popínavé růže, je třeba provést na začátku jara každoroční řez, tedy v době, kdy ještě rostlina neraší. Jinak se vám čerstvě narašené pupeny snadno poškodí a polámou. Při řezu všechny polámané a staré výhony odstraňte a ponechejte pouze silné a nepoškozené výhony.

Polovinu výhonů seřízněte na výšku asi 60 cm a druhou polovinu na 30 cm. Doba řezu se specifikuje podle doby květu daného druhu Clematisu, tedy na jaře, na počátku, průběh či na konci léta. V době řezu můžete Clematis množit kromě dělení trsů i řízkováním.

Při pěstování plaménku se po odkvětu odstraňují odumřelé a slabé výhonky. V dubnukvětnu příliš rozrostlou rostlinu můžete prostříhávat. Na konci podzimu výhony zkraťte o 20 cm a uschlé a slabé šlahouny opět ostříhejte.

Přes léto je třeba plaménky denně zalévat a pravidelně hnojit. Plaménkům prospěje občasné přisypání substrátu smíchaného s hrstí mletého vápence.

Přezimování rostlin

Nezapomeňte na to, že je třeba na podzim Clematis velmi dobře připravit na zimu. Aby vám v době holomrazů nezmrzl, položte kolem rostliny posekanou trávu, listí nebo kořeny přikryjte chvojím.

Choroby a škůdci

Mezi houbová onemocnění patří nejčastěji padlí, při kterém se na listech objevují šedé povlaky, květy hnědnou a zasychají. Jako prevence i na první příznaky použijte chemickou ochranu přípravkem Discus. Další častou chorobou je vadnutí při kolísání teplot a přemokření, které se projevuje uvadáním a odumíráním výhonů nebo celé rostliny. Na listech se objevují šedé, postupně hnědnoucí skvrny a listy zasychají. Nutné je odstranění všech napadených částí i pod povrchem půdy. Účinnou chemickou ochranou je včasný postřik chemickým přípravkem Talent.

Clematis viticella
Clematis viticella

Často kladené otázky

Jak se starat o klematis?

Pěstujte ho na světlém stanovišti, ne však přímém slunci, ve vlhké, propustné, vápenité, půdě pokryté mulčem. Pravidelně ho stříhejte a na zimu přikryjte kořeny.  

Jak a kdy zasadit Clematis?

Na jaře, případně na podzim, o 10 cm hlouběji než byl v kontejneru.

Jak pěstovat Clematis v květináči?

Ve větší nádobě s objemem minimálně 12 litrů. Při podsazení dalšími rostlinami větší. Dá se kombinovat s letničkami i menšími trvalkami.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *