Vánoční dekorace na stůl – Návody + Inspirace

Pokud si letos chcete originálně vyzdobit svůj vánoční stůl, vytvořte si vlastní dekoraci. Vaše sváteční tabule s netradičním aranžmá dostane slavnostní nádech. A pokud nemáte jídelní stůl dostatečně velký (nebo pokud dekorací máte příliš mnoho), nebojte se je umístit kamkoliv – na komodu, police, noční stolky nebo odkládací stolky v předsíni, aby na vás vánoční atmosféra dýchla hned, jakmile vkročíte do bytu.

Jak vyrobit vánoční dekorace na stůl

Pro vánoční aranžmá můžete použít i květiny a ozdoby, které se budou hodit k barvám vaší vánoční výzdoby. Můžete si zvolit bílou v barvě sněhu a doplnit ji stříbrem i sklem, nebo si vybrat tradiční kombinaci červeno zelené, adventní fialové nebo třeba modré. Použít můžete celou řadu zakoupených ozdob ale i nasbíraných přírodních materiálů. Aranžmá ze živých květů je úžasné i na Vánoce.

Aranžmá ze živých květů

 • skleněná miska, velká číše, váza nebo tác
 • zelená aranžovací hmota
 • malé skleněné baňky ve zvolených tónech barev
 • stříbrný drátek
 • ozdobná šňůra, lýko či stuha
 • hvězdičky nebo vločky na drátku
 • živé květiny dle výběru, jako chryzantémy, hyacinty či konvalinky
 • barvené větvičky břízy, jmelí či lnu nebo okrasné traviny
 • skeletované (vypreparované) listy
 • větvičky červené cesmíny, jeřabin nebo šípků
 • přírodní, stříbrné, zlaté či bílé šišky a další přírodniny

Aranžovací hmotu dopředu namočte a po obvodu obtočte gumičkou nebo drátkem. Zasuňte pod něj střídavě nastříhané větvičky břízy, cesmíny, jmelí skeletovaných listů a suchých travin. Můžete doplnit i šišky a kaštany. Vždy jim šikmo seřízněte stvoly, než je zapíchnete. Hmotu nakonec omotejte šňůrou, lýkem či stuhou. Umístěte na skleněný tácek, do číše či misky a aranžmá doplňte živými květy.

Zasněžená zahrádka se svíčkami

Až budete chtít prostřít vánoční stůl, vezměte si podlouhlý úzký tác nebo misku. Mezi živé květy chryzantém přidejte různé větvičky a vložte mezi ně malé baňky, hvězdičky či vločky, buď volně, nebo na drátku. Dekorace umístěte na slavnostní tabuli a doplňte je svícemi, které mohou být štíhlé a vysoké, hranaté i kulaté.

Jednoduchá vánoční dekorace ze sklenic na víno

Máte malý byt i stůl, anebo doma zrovna nemáte okrasné svícny na svíčky? Použijte sklenice na víno, které naplníte libovolnými vánočními ozdobami či šiškami, ozdobíte je lýkem či stužkami, nebo třeba umělým sněhem ve spreji a použijete jako svícen. Můžete naplnit sklenice i s ozdobami vodou a položit do ní plovoucí svíčku nebo třeba postavit sklenici dnem vzhůru a nahoru na stopku umístit svíčku.

Svíčky z včelího vosku

 • pláty včelího vosku
 • knot
 • fén
 • nůž

Na vánoční dekorace si můžete vyrobit i vlastní svíčky. Můžete si zakoupit voskové pláty pro výrobu svíček, které je už jen třeba nahřát. Existují přírodní, ale i barevné, takže si můžete zkombinovat více barev. Po nahřátí fénem začněte plát vosku stáčet do ruličky. Na kraj záhybu umístěte potřebnou délku knotu a plát stáčejte do ruličky tak, aby byl knot uprostřed svíce. Děti potěší i vánoční ozdoby z ruliček.

Vánoce v přírodním duchu

Pokud máte dost zlatých a stříbrných pozlátek, zkuste si letos připravit vánoce pomocí přírodnin. Slaměné ozdoby, šišky, kaštany, zelené jmelí, větvičky chvojí, červená jablíčka nebo větvičky cesmíny či šípků budou v kombinaci s klasickými svíčkami působit čistým a nadčasovým dojmem. Štědrovečerní stůl, který ozdobíte přírodními materiály, bude působit nádherně za zlomek ceny kupovaných dekorací. Na ubrousky můžete upevnit sušený pomeranč a skořici a do středu stolu umístit přírodní adventní věnec nebo aranžmá ze živých květů. Vaši dekoraci krásně doplní i doma vyrobené vánoční ozdoby z papíru.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *