Jak vyčistit matraci a zbavit se všech skvrn – Poradíme

Kvalitní matrace je základem zdravého spánku, je třeba ji však pravidelně čistit. Prach, plísně, roztoči, ale i skvrny od krve, moči nebo zvratků zdraví neprospějí. Pokud máte doma malé děti nebo zvířecí mazlíčky, dbejte na její čistotu dvojnásob.

Jak vyčistit matraci od krve

Pro čištění skvrn od krve nejen z matrací je zásadní použití pouze studené vody. Teplá a horká voda totiž krev srazí, dostane ji hlouběji do vláken a pak ji často už nevyčistíte. Na starší zaschlé skvrny od krve dejte do misky ¼ šálku 3% roztoku peroxidu vodíku, 1 lžíci přípravku na mytí nádobí, jako je Jar či Pur, 1 lžičku soli a ½ šálku kukuřičného škrobu. Vše důkladně rozmíchejte, pastu naneste na krvavou skvrnu a nechejte pár hodin působit, až pasta zaschne. Po zaschnutí pastu seškrábněte a případně postup opakujte. Nakonec místo vysajte vysavačem.

Jak vyčistit matraci od moči

Na čištění skvrn od moči na matraci v misce promíchejte 250 ml 3% peroxidu vodíku, 3 lžíce jedlé sody a 1 lžičku prostředku na mytí nádobí. Vzniklou pastu naneste na skvrnu od moči, nechejte působit alespoň půl hodiny a pak setřete. Pokud je skvrna stále patrná, smíchejte 3 lžíce prášku na praní s 1 lžící vody, pěnu naneste na skvrnu a nechte zaschnout. Pak zbytky pracího prášku seškrábněte, přetřete bílým hadříkem navlhčeným v roztoku peroxidu vodíku a po vyschnutí vysajte vysavačem. Proti zápachu můžete vyzkoušet octovou vodu či jedlou sodu.

Jak vyčistit matraci od zvratků

Před čištěním otevřete okno nebo vyneste matraci ven, na balkón či terasu. Při čištění totiž budete používat čpavek. Znečištěné místo nejdříve zbavte hrubých nečistot. Bílý hadřík navlhčete ve čpavku a pak s ním skvrnu otírejte. Přebytečnou vlhkost odsávejte suchou bílou utěrkou a postup několikrát opakujte. Nakonec skvrnu posypte jedlou sodou, která nasaje přebytečnou vlhkost a odstraní zápach. Po zaschnutí místo vysajte vysavačem.

Jak vyčistit matraci od vína

Hlavně červené víno na matraci nás dokáže hodně pozlobit. Takové skvrny vyčistíte nejlépe octem nebo citronovým roztokem za pomocí hadříku. Postup několikrát opakujte a nechte místo dostatečně vyschnout.

Jak vyčistit matraci od kafe

Skvrny od kávy dobře vyčistíte pomocí soli a jedlé sody. Vlhkou pastu vtírejte do matrace pomocí hadříku a postup několikrát opakujte. Pak nechte místo dostatečně vyschnout a nakonec matraci vysajte.

Jak pravidelně čistit matrace

Pokud máte kvalitní matraci, je třeba z ní odstranit i prach, plísně a roztoče. Při výměně ložního prádla proto vždy matraci důkladně vysajte vysavačem a použijte přitom nástavec na čalounění. Pořádně přitom vysajte i mezery a boční strany.

  • Nepříjemný zápach, který vzniká na matraci díky pocení, odstraňte pomocí jedlé sody. Posypte povrch matrace a krouživým pohybem ji jemným kartáčem vetřete do všech ploch i záhybů. Po 10 minutách matraci vysajte.
  • Plíseň z matrace odstraňte pomocí Sava zředěného s vodou v poměru 1:3. Po 15 minutách místo zlehka omyjte vodou s trochou jedlé sody a prostředku na mytí nádobí. Matraci vysušte utěrkou a nechte vyschnout.

Domácí čistič matrací si vyrobte smícháním 250 ml 3% peroxidu vodíku, 3 lžic jedlé sody a 1 lžičky prostředku na mytí nádobí. Roztok nalijte do rozprašovače, nastříkejte na znečištěná místa a po zaschnutí vysajte. Pro čištění matrací lze využití i tepovač neboli extraktor na čištění koberce a čalounění. Používejte chrániče matrací pro jejich ochranu před znečištěním. Jsou často opatřeny antibakteriální úpravou, nepropouští tekutiny a lze je prát v pračce.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *