Matrace

Jak vybrat kvalitní matraci?

Matrace raději nakupujte ve specializovaných prodejnách či studiích zdravého spaní a nechte si poradit. Matrace nesmí být ani tvrdá, ani měkká. Zkuste ji vyzkoušet a pár minut na ní poležte. Matrace má mít bodovou elasticitu a má se prohýbat v místě, kde se na ni zatlačí. Musí se přizpůsobit tělu a nesmí nikde tlačit. Páteř musí být v rovině a poznáte to nejlépe v poloze na boku.

Zkuste nejlepší matrace se sedmi zónami

Mimo tvrdosti se zaměřte i na počet zón. Matrace mají po délce 3 až 7 různě pevných zón a tělo je zatěžuje v každé části matrace jinak. Největší tlak je v oblasti bederní a směrem k okrajům slábne. Zóny jsou rozvrženy podle intenzity zatížení a splňují optimální rozložení zatížení. Matrace existují v různých tloušťkách, podle materiálu a kvality. Matrace se dělí i podle nosnosti.

Materiál pěna

Hitem jsou matrace z viscoelastické polyuretanové pěny, jinak zvané líné pěny. Materiál mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě i tlaku těla osoby. Matrace se při kontaktu s tělesným teplem stává měkčí a našemu tělu ustupuje. Tak dochází k rovnoměrnému rozložení naší hmotnosti a přizpůsobení křivkám těla. Efekt pomalého vracení do původní polohy tak omezuje protitlak. Zde nedochází například ani k narušení krevního oběhu a matrace umí eliminovat vznik proleženin. Svalstvo se během spánku naprosto uvolní a to přispívá k relaxaci organismu a zmírnění bolestí našich zad. Hodí se pro dlouhodobě nemocné.

Studené pěny označované jako HR z anglického High Resilience, což znamená, že je materiál vysoce pružný a elastický, který se dokáže pružně přizpůsobit tělu. Vyniká pevností a tvarovou stálostí, zamezuje nežádoucím deformacím, má výbornou prodyšnost, optimální odvod tepla a omezuje výskyt roztočů. Bio pěny mají vysoký obsah přírodních olejů, lepší antibakteriální vlastnosti a jsou mnohem ohleduplnější k životnímu prostředí.  

Latexová matrace

Stále oblíbené jsou latexové matrace ze směsí syntetického a přírodního latexu, tedy kaučuku. Čím víc přírodního latexu, tím víc je matrace kvalitnější, ale i dražší. Mají bodovou elasticitu a k deformaci materiálu dojde vždy jen na místech, kde vznikne tlak. Matrace se dobře přizpůsobí ležícímu tělu. Ortopedické vlastnosti latexových matrací výborně působí v kombinaci s dobrým lamelovým roštem.

Latexová matrace

Viscoelastická pěnová pryž

Komfortní viscolatex má tvarovou paměť a ustupuje tlaku těla v nejvíc namáhaných bodech. Dodá uvolnění svalům a tvaruje se podle anatomie těla. Disponuje efektem pomalého vracení do původní polohy. Latex je prodyšný, pružný a vysoce přizpůsobivý. Zachovává si tvarovou stálost a dlouhou životnost.  

Vícehustotní pěnová pryž

Vícehustotní pěnová pryž je matrace, kde je jádro matrace složeno z dvou latexů se dvěma odlišnými hustotami. Dodá tělu pevnou podporu, spodní vrstvou s vyšší hustotou a měkkost, kterou zabezpečí horní vrstva s nižší hustotou. Materiál se vyznačuje antibakteriálními vlastnostmi, je poddajný a výrazně elastický, což dokonale kopíruje křivky těla.  

Sendvičová matrace

Sendvičová matrace se skládá z několika vrstev jiných materiálů nebo stejného materiálu s různou objemovou hmotností. Používá se polyuretanová pěna, tedy PUR pěna, líná pěna nebo kokosové vlákno spojené latexem a vzniká takzvaná kokosovláknitá deska. Sendvičové matrace mají tvarovou stálost a ta zamezuje nežádoucím deformacím. Můžete si zvolit tvrdší či měkčí stranu matrace a vybrat si z různých cenových variant.

Taštičková a pružinová matrace

Pružinové a taštičkové matrace jsou tvořeny pružinami. U taštičkových matrací jsou jednotlivé pružiny vždy zašity do jednotlivých textilních sáčků a ty umožňují individuálně odpovídat na tlak těla a dobře rozložit hmotnost. Lze je zónovat a do jednotlivých částí matrace také vždy vložit taštičky s odlišným průměrem a také tuhostí pružin. Oba typy mají výbornou prodyšnost a jsou velmi odolné vzhledem k roztočům, plísním a bakteriím.

Pružinová matrace

Klasické pružinové matrace se ale víc hodí pro příležitostné spaní a pro denní použití je lepší taštičková varianta. Oba typy kombinujte s pevnými laťovými rošty, kde mezery nesmí být větší než 4 cm. Vhodné jsou pod pěnové matrace s trochu vyšším jádrem. Pod ostatní matrace volte rošt lamelový.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *