jak vyrobit obálku

Návod, jak vyrobit obálku – krok za krokem

Už jste se dostali do situace, kdy jste potřebovali obálku a neměli žádnou po ruce? Ať už potřebujete vyrobit přání k narozeninám či k svátku, darovat peníze, nebo poslat milostný dopis, ukážeme si jednoduché metody, jak si vyrobit obálku.

Co budete potřebovat k výrobě obálky

  • papír
  • nůžky
  • lepidlo

Z čeho vyrobit obálku

Obálku můžeme poskládat jako klasickou obálku, v podobě sáčku, nebo ji složit do netradičních tvarů. Na obyčejnou obálku na dopis použijeme klasický bílý kancelářský papír. Na přání nebo peníze můžeme bát mnohem kreativnější. Můžete použít barevný papír, balící papír nebo potištěný papír na origami. Obálku můžete vyzdobit vlastnoruční kresbou, malbou vodovými barvami nebo polepit koláží. Můžete také požít barevné stránky časopisu, černobílé noviny nebo notový papír.

Postup, jak vyrobit obálku na dopis

Klasickou obálku na dopis nebo pohlednici budeme tvořit ze čtvercového kusu papíru, který bude na každé straně o malý kousek větší, než je pohlednice. Otočíme si čtverec nakoso, tedy tak, aby jeho rohy směřovaly nahoru a dolů, doprava a doleva. Pak si umístíme pohlednici do středu čtverce. Každý roh pohlednice by měl být vzdálen asi 1 cm od okraje papíru. Ohneme každý roh papíru podle pohlednice. Nejprve podél kratších stran a pak kolem jedné z delších stran. Pomůže nám, pokud si pohlednici lehce obtáhneme pomocí nehtu, nebo tupou stranou nůžek či nože. Tím si usnadníme skládání.

Pak si obálku rozložíme a vyjmeme pohlednici. Odstřihneme trojúhelníčky vzniklé překřížením ohybů u rohů pohlednice a pak ještě můžeme horní roh zaoblit nůžkami. Pak složíme boční strany a následně přes ně sklopíme spodní trojúhelník. Špičku přečnívající přes bočnice rovně odstřihneme, natřeme lepidlem na papír okraje a pak je přitiskneme k bočním chlopním. Nakonec vložíme pohlednici nebo dopis do obálku a zalepíme lepidlem.

Jak vyrobit obálku ze srdce

Obálku můžete udělat i ze tvaru srdce, třeba na přání k Valentýnu. Na papír si nakreslíme klasický tvar srdce a vystřihneme. Oblouky si narýsujeme kružítkem nebo obkreslete sklenici. Můžeme také papír přehnout, nakreslit polovinu srdce se středem na ohybu a pak vystřihnout obě poloviny současně. Papírové srdce otočíme špičkou vzhůru a boční chlopně ohneme směrem ke středu. Necháme mezi nimi trochu místa. Pak přehneme spodní část s vykrojením nahoru. Vznikne nám obálka, která bude mít vykrojený přední díl a špičatou chlopeň. Obálku můžeme zajistit samolepkou. Po otevření obálky se rozloží srdíčko.

Jak vyrobit dekorační obálku z papíru

Vezmeme papír čtvercového formátu a položíme nakoso. Přeložíme papír vzhůru a vznikne rovnoramenný trojúhelník. Jeden horní roh ohneme dolů, aby se špička dotýkala středu základny. Boční rohy trojúhelníku ohneme přes sebe ke středu tak, aby byl roh vždy u okraje obálky. Horní přeložený roh ohneme ve středu obálky a rozložíme stejně, jako rozkládáme známou solničku nebo hru nebe, peklo, ráj. Vytvoříme zobáček, který použijeme jako zámek. Pak ohneme dolů zbylou špičku trojúhelníku a zasuneme do vzniklého zobáčku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *