Jak vyčistit sprchový kout a udržet ho hygienicky čistý i bez chemie

Čistý a vyleštěný sprchový kout je obtížné udržet v čistotě, zvlášť pokud máte doma tvrdou vodu. Jak odstranit vodní kámen, zaschlé kapky, plísně a nečistoty ze všech částí sprchového koutu? Použijte suroviny běžně dostupné v každé domácnosti.

Čištění sprchového koutu citronem a octem

Na odstranění zaschlých kapek a vodního kamene z dlaždiček, zástěn a dveří sprchového koutu použijte citron nebo ocet. Na choulostivé povrchy použijte jen citronovou šťávu, na ostatní povrchy zředěný či neředěný ocet, podle míry znečistění, nebo kombinaci octa s citronovou šťávou. Na úpornou špínu volte neředěný a zahřátý ocet na snesitelnou teplotu na ruce. Ocet ani jiné kyseliny nepoužívejte na chromované a jiné choulostivé povrchy.

Použijte rozprašovač

Do rozprašovače vymačkejte šťávu z několika citronů nebo ředěný či zahřátý neředěný ocet. Šťávu můžete také napůl zředit vodou. Obsah rovnoměrně nastříkejte na všechna znečištěná místa a nechejte působit asi 15 min. Kyselina odstraní zaschlé kapky, vodní kámen, mýdlové skvrny, žluté skvrny, rez, plísně i bakterie. Pak sprchový kout opláchněte horkou vodou a vždy vytřete dosucha.

Čištění sprchového koutu jedlou sodou a octem

Vytvořte si pastu z jedlé sody, octa a horké vody. Odstraníte zaschlé kapky na skle a kachličkách. Do rozprašovače dejte 1 lžíci jedlé sody, 1 deci octa a horké vody. Nastříkejte na postižená místa, nechejte 15 minut působit, opláchněte horkou vodou a vytřete dosucha.

Čištění sprchového koutu směsí s alkoholem a peroxidem vodíku

Do lahve s rozprašovačem nalijte 60 ml peroxidu vodíku, 60 ml čistého alkoholu, 30 ml tekutého mýdla a 30 ml běžného prostředku na nádobí. Dolijte 220 ml vody na objem 400 ml a jemně promíchejte, aby se nevytvořila pěna. Přípravek si nechte v koupelně na tmavém místě a po sprchování jím postříkejte skleněný povrch. Setřete ho stěrkou a utěrkou z mikrovlákna.

Čištění spár sprchového koutu práškem do pečiva, jedlou sodou a saponátem

Zanesená místa, spáry mezi kachličkami a okraje sprchy vyčistěte hustou pastou z vody a prášku do pečiva, nebo směs jedlé sody a běžného saponátu. Pastu naneste do spár a nechejte 15 minut působit. Pak vezměte měkký kartáč nebo zdrsnělou stranu klasické houbičky na nádobí a plochu vyčistěte. Nakonec sprchový kout opláchněte horkou vodou a vytřete dosucha.

Čištění kohoutků a baterií zubní pastou

K odstranění usazenin z vodovodních baterií a kohoutků ve sprchovém koutě použijte starý zubní kartáček a zubní pastu. Po vydrhnutí vše opláchněte horkou vodou a vyleštěte dosucha. Nepoužívejte na zlaté a mosazné povrchy.

Čištění závěsu sprchového koutu octem

Vyčistěte závěs od nečistot, plísní a bakterií pomocí klasického octa. Závěs vložte se starými froté ručníky s hrubým povrchem do pračky a místo pracího prostředku do pračky nalijte 2 deci octa. Zvolte nejšetrnější program. Pak nezapomeňte vyčistit odpad pračky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *