Zubní pasta jako skvělý pomocník v domácnosti

Zubní pasta je účinným pomocníkem při ústní hygieně, ale kromě zubů a dásní si hravě poradí i s čištěním různých povrchů a skvrn v naší domácnosti. Poradíme vám, jakým způsobem můžete zubní pastu použít k čištění různých povrchů.

Zubní pasta je při úklidu v domácnosti skvělým pomocníkem. Její struktura je jemná a nepoškrábe povrch. Je současně jemná i mírně brusná, dokáže řadu povrchů a předmětů vyčistit a vyleštit. Oproti běžným čističům příjemně voní a bez obav ji můžete použít i na věci, které přichází do styku s potravinami.

1.    Vraťte předmětům zašlý lesk

Klasická zubní pasta dokáže vrátit lesk všem kovovým i skleněným povrchům. Stačí na povrch nanést trochu zubní pasty a vyleštit ho jemným suchým hadříkem. Zbytky zubní pasty snadno odstraníte navlhčeným hadříkem. Takto vyčistíte kovové hrnce, termosky, chromované povrchy v koupelně a kuchyni, připáleniny ze žehličky i kulmy, kolečka od sklenic na nábytku, skleněné povrchy i světla auta.

2.    Odstraňte škrábance na telefonu

Pusťte se pomocí zubní pasty do odstranění škrábanců na telefonu nebo sklíček u hodinek. Zubní pasta odstraní jemné škrábance. Stačí malé množství zubní pasty, které naneste na displej, jemně ho hadříkem krouživými pohyby rozetřete a otřete vlhkým hadříkem. Zubní pasta vám také pomůže vyčistit skvrny od krve či mastnoty.

3.    Vyčistěte šperky

Podobným způsobem vrátí zubní pasta lesk starým šperkům, hlavně stříbrným. Stačí na ně nanést trochu zubní pasty a nechat ji zaschnout. Následně šperky pečlivě vyčistěte starým zubním kartáčkem či hadříkem krouživými pohyby. Stejným způsobem hravě vyčistíte i stříbrné příbory. Pokud to nepomůže, nebo šperky obsahují kameny, podívejte se, jak vyčistit stříbro, aby bylo zase jako nové.

4.    Oživte jas bílé barvy

Zubní pasta vrátí bělost mnoha druhům povrchů, včetně zažloutlých gumovým částí na teniskách a zašlého plastového nábytku. Stačí nechat zubní pastu 15 minut působit a vydrhnout houbičkou nebo kartáčkem. K dosažení bělosti použijte čistě bílou zubní pastu, která nemá podobu gelu.  

5.    Dokonale čistá koupelna

Pokud vám došel čisticí prostředek na umyvadlo, vanu, sprchový kout nebo toaletu, zkuste je vyčistit zubní pastou. S ní totiž bílé zařizovací předměty v koupelně vyčistíte stejně kvalitně. Naneste ji rovnoměrně po celém umyvadle či toaletě a jednoduše vydrhněte kartáčem. Bílá bude mnohem zářivější.

6.    Zabraňte mlžení skel

Po vyčištění povrchu zubní pastou zabráníte mlžení zrcátek i brýlí. Stačí nanést na skla brýlí nebo povrch zrcátek trochu zubní pasty a opatrně je vyleštit. Zabráníte tím mlžení dioptrických, slunečních, plaveckých, potápěčských i lyžařských brýlí.

7.    Zbavte povrch zápachu

Zubní pasta účinně pohlcuje pachy. Pokud jste používali česnek, cibuli, rybu nebo jinou aromatickou potravinu, zbavte se nepříjemného zápachu na rukou nebo na prkénku pomocí zubní pasty. Umyjte si s ní ruce i povrch prkénka.

8.    Vybělte svoje nehty

Zubní pastu využijte i při péči o nehty. Dokáže pomoci zlepšit jejich celkový vzhled. Bělicí zubní pasta pomůže při bělení nehtů a odstranění povrchových skvrn. Jedlá soda má totiž přirozené bělicí vlastnost a zubní pasta ji obsahuje.

9.    Opravte otvory po hřebících ve stěnách

Pokud jste ze stěny sundali obrazy, zůstaly vám v ní po hřebících díry a nemáte po ruce sádru, sáhněte po zubní pastě. Otvor po hřebíku opatrně očistěte, na stěrku naneste trošku bílé zubní pasty, natlačte ji do otvoru a zbytky jemně začistěte.

10. Postavte slimákům bariéru

Zubní pasta najde své uplatnění i na zahradě. Uchrání vaše zeleninové záhony proti útoku slimáků. Zubní pasta jim totiž vůbec nevoní a už vůbec jim nechutná. Stačí jen nanést zubní pastu kolem míst, kam nechcete, aby se vám slimáci dostali.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *