Jak postavit konferenční stolek z palet

Móda nábytku z dřevěných europalet je u mladých lidí v plném proudu. Jeho výrobě se věnují i profesionální studia, organizují se workshopy a učí zájemce nábytek z palet vyrobit.

Na nábytek z europalet se používají nejlépe nové palety, které lze zakoupit. Z palet dnes se běžně vyrábějí postele, stoly i zahradní nábytek. Jde o smysluplné využití palet. Lidé, které nábytek z palet uchvátil, při použití do interiéru volí nové palety od certifikovaného výrobce. Většinou se palety vyrábějí ze dřeva ošetřeného párou za použití vysoké teploty a tlaku, IPPC. Na středové části jsou vypálené registrační znaky, číslo licence a znak EUR v oválném rámečku.

Stolek z palet? Stylová věc za pár korun

K modernímu vybavení bytu již několi let patří prvky, které jakoby pocházely z nějakého hollywoodského post-apokalyptického trháku. Poličky z dřevěných přepravek na banány, noční stolek z bedny na čaj, nerezové umyvadlo lemované starou sjetou pneumatikou, to je jen malý výčet toho, co dnes najdete v kdejaké domácnosti. Lidé si „hrají“ daleko radši než v minulosti a namísto toho, aby svoji domácnost zahalili do nudné uniformity běžně dostupného sortimentu, sahají po snadno dostupných předmětech, které již splnili konzumní společností určený účel a nechávají na nich vyřádit svoji kreativitu s rozbrušovačkou a maflem v ruce. Cílem tohoto snažení je kromě zábavy i snaha vytvořit něco funčního a originálního, co bude dělat radost daleko více, než pomocí jednoho klíčku sestavená skříňka z obchoďáku.

Tip: Stavba bazénu svépomocí

Paleta, vděčná inspirace

Poměrně velké oblibě se v této době tak těší tento druh nábytku, který je vyroben z přepravních palet jako vhodného laciného fortelného prefabrikátu, který lze snadno seřezávat, barvit, obrušovat a jinak trápit. V tomto článku chceme tedy poradit, jak na výrobu stolku právě z palety.

Jak na výrobu nábytku z palet

Jednoduchý mobilní stolek z europalet může být dokončený třeba skleněnou deskou nebo keramickými obklady. Klidně si jej zvládneme vyrobit během jednoho víkendu. Jen je si třeba předem pečlivě rozmyslet, jaké palety na stolek použijeme. Důležité je i to, zda už byla paleta používaná, ale i daný typ dřeva. Paleta ze smrku má hmotnost přes 20 kilogramů, z japonského cedru pouze 11 kilogramů.

Materiál

 1. europaleta
 2. dvě desky o rozměrech palety
 3. dvě solidní fošny se čtvercovím průřezem, v šíři nosných hranolů palety a délkou kratší strany palety
 4. osm ocelových rovných spojovacích prvků na dřevěné konstrukce
 5. čtyřicet solidních vrutů délky 40-50 mm.
 6. čtyři kola na ocelové destičce a k ní odpovídající šrouby (nechte si poradit v nejbližším obchoďáku s nářadím a stavebním materiálem)
 7. mořidlo
 8. hrubší a jemnější brusný papír

Nářadí

 1. Aku vrtačka s křížovými bity
 2. Odpovídající stranový klíč na utažení šroubů koleček

Dejme se do toho

Potřebujete tedy 2 palety o rozměrech 80 x 120 cm, 4 otočná kolečka, vruty na spojení, vodováhu, brusku, brusný papír, papírovou krycí pásku, hladítko, saponát nebo odmašťovací přípravek a také lak. Pokud budete chtít dát na horní plochu skleněnou desku, nebo v našem případě keramické obklady, přidejte do seznamu ještě silikon v odpovídající barvě. Obkladačky v rozměru 20 x 60 cm mají v kartonu 9 kusů a potřebujete jich 8. Jedna se hodí jako rezervní.

Stolek z palet

Horní plocha se nalakuje jednou vrstvou laku, protože silikon dobře přilne k povrchu. Před pokládkou si obklady rozložte na plochu pro kontrolu. Na lepení potřebujete 3 balení sanitárního silikonu včetně spárování. Pomocí latě nebo vodováhy si zkontrolujte, zda je paleta rovná pro bezproblémové přilepení keramických obkladaček. Palety je nutné očistit a obrousit, aby nikde nebyly třísky. Vrchní část upravte vrstvou laku, aby silikon přilnul k povrchu. Další dřevěné plochy upravte olejem, voskem nebo lakem. Navrtejte otvory pro otočná kolečka a palety spojte vruty k sobě.

Volba obkladů, lepení a spárování

Použité obklady nebo dlažbu zvolte ve vhodném formátu, abyste je nemuseli řezat. Hodí se 20 x 60 cm nebo 20 x 120 cm. Pokud bude stolek venku i v zimě, zvolte mrazuvzdorné obklady. Na plochu horní palety naneseme silikon, třeba sanitární, kterým lze vyplnit i spáry. Po pokládce nechte obklady schnout aspoň 24 hodin. Na okraje obkladů nalepte papírovou krycí pásku, aby se obklady při spárování neznečistily. Spáry vyplňte tlačnou pistolí silikonem, pro vyhlazení na ně nastříkejte jarovou vodu a hladítkem setřete přebytečný silikon zároveň s plochou obkladu a prstem je jemně vyhlaďte.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „Jak postavit konferenční stolek z palet

  Kenna

  (19.5.2018 - 4:16)

  Děkuji za užitečnou informaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *